SSTC 1

Započeo LoOdaK, Mart 08, 2022, 21:33:29 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.


CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



NOVI TESTOVI TRAFOA


Nakon kalkulacija novog primara, sprege, struje i ostalih stvarčica, došao je red na namotavanje primara i narednog testa trafoa.

Podaci primara:
- 8 namotaja
- ~4.78uH induktivnost primara. Induktivnost manja za nekih ~40% od prethodne verzije primara što znači veća struja kroz primar.
- Koeficijent sprege k = ~0.4 (Prethodni koeficijent oko ~0.3). Bolji prenos energije na sekundar.



IRFP460 FET je zamijenjen K60H603 IGBTovima. Najlakše mi je bilo doći do njih, po specifikacijama mogu propustiti veću struju. Mana je što im je kapacitivnost gejta skoro duplo veća što znači da se drajver znatno više napreže.

Slike novog primara i prekidačke ploče:









NARAVNO TU SU I VIDEI :D


CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Smem li da pitam, hoces mozda neku struju izmislit ko Tesla ?

Brutalno


Kad vidim te zice i taj kondenzator odma mi nije dobro iako se isprazni lako...Inace zar jezgro ne treba da bude induktivno? Mislim, PVC cijev sigurno nije induktivna :D

Citat: realnaith poslato Januar 25, 2023, 17:31:00 POSLE PODNE
Smem li da pitam, hoces mozda neku struju izmislit ko Tesla ?

Brutalno
Hahaha hvala :)

Citat: aezakmi poslato Januar 25, 2023, 17:40:12 POSLE PODNE
Izbacio ga brat napolje da ne ode cela kuca u kurac :D
Tako nekako hahaha.
Svejedno niti imam prostora u kući niti je baš poželjno u kući ovo. Emituje velika elektromagnetna zračenja i pulseve a takođe proizvodi ozon.

Citat: Deleted User poslato Januar 25, 2023, 18:19:29 POSLE PODNE
Kad vidim te zice i taj kondenzator odma mi nije dobro iako se isprazni lako...Inace zar jezgro ne treba da bude induktivno? Mislim, PVC cijev sigurno nije induktivna :D
Na šta tačno misliš kada kažeš da treba biti induktivno, nije mi jasno ?
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Kako nezvanicno saznajemo, razlog zasto se kuca zapalila je zbog mladog naucnika koji je pratio stope poznatog naucnika Nikole Tesle. :D

Najs men, samo napred :)

Citat: realnaith poslato Februar 01, 2023, 23:27:10 POSLE PODNE
Kako nezvanicno saznajemo, razlog zasto se kuca zapalila je zbog mladog naucnika koji je pratio stope poznatog naucnika Nikole Tesle. :D

Najs men, samo napred :)
Dalje u tekstu... kako saznajemo do tragedije je došlo zbog jedne greške u kodu transformatora :D
Hvala
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Citat: LoOdaK poslato Januar 25, 2023, 19:00:21 POSLE PODNE
Hahaha hvala :)
Tako nekako hahaha.
Svejedno niti imam prostora u kući niti je baš poželjno u kući ovo. Emituje velika elektromagnetna zračenja i pulseve a takođe proizvodi ozon.
Na šta tačno misliš kada kažeš da treba biti induktivno, nije mi jasno ?
Neki metal koji provodi struju...Obicno su trafoi sa metalnim jezgom (zeljezo)

Citat: Deleted User poslato Februar 02, 2023, 07:46:24 PRE PODNE
Neki metal koji provodi struju...Obicno su trafoi sa metalnim jezgom (zeljezo)
Da, klasični transformatori sa kojim se srećemo u industriji i u kući su napravljeni od međusobno izolovanih transformatorskih limova (ne svi). Imaju tu konstrukciju od limova jer je poenta smanjiti vrtložne struje u jezgru. Vrtložne struje nastaju u bilo kojem provodniku kojeg zahvata promjenjljivo magnetno polje (dakle AC što bi rekli  :D). Vrtložne struje su samo gubici i pokušavaju se smanjiti što više, slaganjem više manjih limova umjesto jednog velikog komada ustvari smanjujemo površinu i na taj način smanjujemo vrtložne struje. E sad, zašto sam ovoliko tupio o vrtložnim strujama ? Zato što postoji jedna caka kod njih a to je da njihov intenzitet zavisi i od brzine promjene fluksa. Teslin trafo je visoko-frekventni transformator, što znači da je brzina promjene fluksa velika, što znači veće gubitke, veće vrtložne struje, a struje proizvode toplotu. Dakle svo ovo tupljenje je radi jednostavne rečenice... jezgro bi se vjerovatno istopilo.

(I da se napravi određeno feritno jezgro, to je totalno nepraktično, što zbog visokih napona, što zbog same konstrukcije trafoa, trebalo bi ogromno jezgro čudnog oblika)
Poslednja Izmena: Februar 02, 2023, 10:15:47 PRE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Hvala vam društvo na podršci, ovu temu zatvaram a sav napredak i ostale stvari možete pratiti na mom youtube kanalu:

https://www.youtube.com/channel/UCnOYrpzY7gAImRMxxY2W7tg


Naravno, mana ovog hobija je ta što se uvijek teži ka većim pražnjenjima i većoj snazi. Izmjene koje planiram napraviti za ovaj trafo su:
- Nova logička ploča, bolji layout, lakše montiranje
- Feedback pomoću strujnog transformatora umjesto antene
- Prepravka na H-most (veći napon)

Dakle kao što vidite, ne planiram ovo napuštati još uvijek  :D.
Ako se ukaže prilika za nekim novim transformatorom kada se skupi znanja, vjerovatno ću otvoriti novu temu ovde.

Pozdrav.
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!