SSTC 1

Započeo LoOdaK, Mart 08, 2022, 21:33:29 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Pozdrav svima, evo da malo aktiviram i ovaj zapušteni podforum


Započeo sam jedan projekat koji je trenutno u fazi planiranja i prikupljanja komponenti, a kao što samo ime kaže radi se o SSTC-u.
Naime radi se o takozvanom Solid State Tesla Coil trafou, elektronskoj verziji koja nema varničara jer umjesto njega koristi elektronske sklopove.
Pošto je ovo prvi SSTC koji izrađujem nosi ime SSTC 1

Ovu temu namjeravam redovno ažurirati napretkom projekta i novim šemama. Cilj mi nije da stvorim ogromna pražnjenja (što je teško izvodljivo sa SSTC-om) već da se što bolje upoznam sa konceptima i da nešto novo naučim.

Za početak prva šema koju sam napravio. Radi se o povratnom signalu trafoa.




CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Samo napred brt, podrska kao i uvek  8)
HTML / CSS / Javascript / Inspect : Entry Masterclass.
ReactJS / Tailwind CSS / PWA / Axios / SCSS / Redux, ViteJS : Entry Masterclass.
C / C++ / C# / C-objective - kroz Pawn Lang : Entry Masterclass
Grupisano Pravljenje Objekata : Filterscript.


Sta je to web development?
To je nesto ono kao, kako bih to rekao, izgubis volju za zivotom i zelis da se ubijes, ali to je okej.
Onda jednostavno shvatis da si bio glup i resis problem, das sam sebi lajk,
skuvas NES 3u1 i pripremis se za sledeci projekat.

Jebote zivot trebalo mi je skoro minut da skontam da je ovo elektronicar radio semu i zato je grec "uzemljen"
Gledam ono, faza, nula, gledam zemlju na grecu nista mi nije jasno... Jbg u srednjoj smjer energetike, meni je i nula visak :D

Citat: neshallon poslato Mart 08, 2022, 21:43:01 POSLE PODNE
Samo napred brt, podrska kao i uvek  8)
Hvala puno :)

Citat: Deleted User poslato Mart 08, 2022, 21:53:53 POSLE PODNE
Jebote zivot trebalo mi je skoro minut da skontam da je ovo elektronicar radio semu i zato je grec "uzemljen"
Gledam ono, faza, nula, gledam zemlju na grecu nista mi nije jasno... Jbg u srednjoj smjer energetike, meni je i nula visak :D
Hahahaha jeste da buni, po pravilu i ne bi trebalo biti ovako ali još u programu nisam pronašao simbol drugačiji od ovoga (vjerovatno ima :D) tako da koristim ovo.
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Kada vidim ove mostove najezim se.
Elektrotehnicka, tehnicar racunarstva, pa me nikada i nije toliko privlacila sama elektrotehnika.  :D
Svakako, drago mi je da je neko relativno mlad ko trenutno ide ili je zavrsio skolu zainteresovan da napravi nesto svoje.

Citat: Galardo poslato Mart 08, 2022, 22:51:29 POSLE PODNE
Kada vidim ove mostove najezim se.
Elektrotehnicka, tehnicar racunarstva, pa me nikada i nije toliko privlacila sama elektrotehnika.  :D
Svakako, drago mi je da je neko relativno mlad ko trenutno ide ili je zavrsio skolu zainteresovan da napravi nesto svoje.

Ako sam dobro upucen, mislim da ste isto godiste  :D
HTML / CSS / Javascript / Inspect : Entry Masterclass.
ReactJS / Tailwind CSS / PWA / Axios / SCSS / Redux, ViteJS : Entry Masterclass.
C / C++ / C# / C-objective - kroz Pawn Lang : Entry Masterclass
Grupisano Pravljenje Objekata : Filterscript.


Sta je to web development?
To je nesto ono kao, kako bih to rekao, izgubis volju za zivotom i zelis da se ubijes, ali to je okej.
Onda jednostavno shvatis da si bio glup i resis problem, das sam sebi lajk,
skuvas NES 3u1 i pripremis se za sledeci projekat.

Citat: Galardo poslato Mart 08, 2022, 22:51:29 POSLE PODNE
Kada vidim ove mostove najezim se.
Elektrotehnicka, tehnicar racunarstva, pa me nikada i nije toliko privlacila sama elektrotehnika.  :D
Svakako, drago mi je da je neko relativno mlad ko trenutno ide ili je zavrsio skolu zainteresovan da napravi nesto svoje.
Hvala puno. Ja sam takođe išao isti smijer ali sam uvijek imao interesovanja i za elektroniku.
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Molim moderatore da ne brišu dupli post, nemam drugog načina da ažuriram temu :)

UPDATE: Dvije nove šeme.

Prva šema predstavlja napajanje za elektroniku koja upravlja transformatorom.
Druga šema je ustvari visokonaponski dio sa dva MOSFET-a u half-bridge konfiguraciji koji će biti zaduženi za naizmjenično prekidanje kola.









CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



UPDATE: Ploča kontrolne elektronike je dizajnirana.
Moram naglasiti da ovo nije finalna verzija ploče i vjerovatno će doći do određenih izmjena. Finalna ploča se ne bi trebala toliko razlikovati od dole prikazane.

Na ploči će biti korištene DIP komponente iz razloga što trenutno nemam opremu za SMD komponente. DIP komponente povećavaju veličinu ploče ali je mnogo lakša izmjena komponenti prilikom kvara i prilikom samog lemljenja.
Na ploči se nalaze dva glavna kola a to su 74HC14 hex inverter i UCC27425 MOSFET gate driver koji su zaduženi za kontrolu MOSFET-a. Pri vrhu ploče se nalaze linearni regulatori napona od 12V i 5V koji služe za napajanje kompletne elektronike. U donjem lijevom ćošku pod oznakom HFBR 2xxx se nalazi optički prijemnik preko kojeg će kolo biti kontrolisano. Koristim optičke signale kako ne bih imao smetnje pri prenosu signala.

















CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Ovo bi trebala biti kompletna šema SSTC 1.
Naravno, moguće su naknadne izmjene.

Trenutno je ostalo još dizajniranje štampane ploče.  :)

Full rezolucija: https://imgur.com/a/NLMqOBi
https://i.imgur.com/mpcatGq.jpg


Poslednja Izmena: April 10, 2022, 23:31:27 POSLE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Brutalno  8)
HTML / CSS / Javascript / Inspect : Entry Masterclass.
ReactJS / Tailwind CSS / PWA / Axios / SCSS / Redux, ViteJS : Entry Masterclass.
C / C++ / C# / C-objective - kroz Pawn Lang : Entry Masterclass
Grupisano Pravljenje Objekata : Filterscript.


Sta je to web development?
To je nesto ono kao, kako bih to rekao, izgubis volju za zivotom i zelis da se ubijes, ali to je okej.
Onda jednostavno shvatis da si bio glup i resis problem, das sam sebi lajk,
skuvas NES 3u1 i pripremis se za sledeci projekat.

Citat: neshallon poslato April 11, 2022, 09:02:16 PRE PODNE
Brutalno  8)
Nadam se da će takvi biti i rezultati trafoa  :D

Hvala.
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



UPDATE:

Ploča kontrolne elektronike redizajnirana.
Izmjene:


  • Glavno napajanje ploče je od sada naizmjenični napon. Ispravljanje u jednosmijerni napon se odvija na samoj ploči
  • Orijentacione izmjene komponenti
  • Prikladnije komponente
  • Svi NC pinovi su povezani ka GND.
  • Transformator za upravljanje MOSFET-ima nije sastavni dio ploče (GDT). Napravljeni su posebni izvodi (GDTA i GDTB)
  • Dodatak za jumpere koji određuju da li će signal optičkog prijemnika biti invertovan ili ne. (Postoje različite izvedbe prijemnika)
  • Dodana svijetleća dioda LOGIC koja svijetli kada je napajanje kola uključeno.

NAPOMENA: Ploča još uvijek nije u finalnoj verziji. Nadam se da ću uskoro moći naručiti par prototipa za testiranje.


SCREENS:





Poslednja Izmena: April 15, 2022, 01:04:57 PRE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Brutalno
HTML / CSS / Javascript / Inspect : Entry Masterclass.
ReactJS / Tailwind CSS / PWA / Axios / SCSS / Redux, ViteJS : Entry Masterclass.
C / C++ / C# / C-objective - kroz Pawn Lang : Entry Masterclass
Grupisano Pravljenje Objekata : Filterscript.


Sta je to web development?
To je nesto ono kao, kako bih to rekao, izgubis volju za zivotom i zelis da se ubijes, ali to je okej.
Onda jednostavno shvatis da si bio glup i resis problem, das sam sebi lajk,
skuvas NES 3u1 i pripremis se za sledeci projekat.