SSTC 1

Započeo LoOdaK, Mart 08, 2022, 21:33:29 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UPDATE

Dok čekam ostale komponente, projektovao sam i naponsku/prekidačku ploču za trafo.
Akcenat pri projektovanju sam stavio na smanjenje parazitne induktivnosti.

Ispod se nalaze slike.

Napomena: Ploča nije u finalnoj verziji, moguće su naknadne izmjene



Slika 1


Slika 2

Slika 3

Slika 4


Na slikama iznad se može vidjeti da ploča ima malo specifičnu strukturu.
FETovi su položeni ispod ploče jer na taj način mogu da montiram hladnjake na njih.
Na slici br. 4 se vidi kako bi to otprilike izgledalo na lijevom FETu (Hladnjak vjerovatno neće biti takav).
Napon od 320VDC se dovodi direktno na terminale kondenzatora pomoću stopica na kablovima jer terminali kondenzatora nisu klasični terminali već terminali u koje se zavrću šrafovi.
Slika stopice

Gejt signali sa kontrolne ploče dolaze na ploču pomoću kablova na čijim krajevima se nalaze JST-XH konektori. Na prekidačkoj ploči se takođe vide JST konektori gdje se ti kablovi spajaju.



Poslednja Izmena: Jul 13, 2022, 23:39:31 POSLE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



PREKIDAČKA PLOČA (DRIVER)

Evo nakon malo dužeg vremena tu je i prekidačka ploča.
Od prethodnog dizajna je urađeno dosta izmjena, prije svega:
- Uklonjene rupe za montažu šrafova jer neće biti potrebni
- Bolja provodljivost struje
- Promijenjene pozicije komponenata, smanjene dimenzije ploče
- Smanjena parazitna induktivnost ploče







Ploča nije još završena, čekam preostale komponente, postaviću slike kad bude gotova :)

Poslednja Izmena: Septembar 09, 2022, 09:51:53 PRE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Bravo Bojaneee

usput da te pitam koju srednju si ti zavrsio
Sunce greje lagano šetam se po Voždovcu
Moja kučka i ja, furam je na povodcu
Zove se Lola i nije nešto lepa
Ali meni daće lapo kada dokopa se repa
Rođena na ulici, dolazi iz geta
I zato je gangsta kučka, a ne starleta
Zahvaljujući njoj meni dignuta je đoka
Krov je spušten, vožnjica od bloka do bloka
I ako glumiš mangupa jebaće ti mamicu
U tašni nema lak za nokte, ali ima palicu
Odrasla na Medaku, iz huda je sestra
Nijedna Snoopova kučka nije tol'ko gangsta
Za nju sam 'Pac, ona moja je Madonna
Ako znaš još neku takvu javi mi preko fona
I kada njesra izbije ona ne vata pištolja
Već nabada na prvu jer je gangsta drolja

Citat: Esad_Plavi poslato Septembar 09, 2022, 09:56:17 PRE PODNE
Bravo Bojaneee

usput da te pitam koju srednju si ti zavrsio
Hvala legendo, ne znam koliko je to bitno haha elektrotehnička, smjer tehničar računarstva :)
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Citat: LoOdaK poslato Septembar 09, 2022, 10:04:29 PRE PODNE
ne znam koliko je to bitno haha elektrotehnička, smjer tehničar računarstva :)
Pitam brate samo el mi je licilo kao da je nesto slicno mehatronici ali nije to je bila neka slicna slika pa sam mislio da si to zavrsio
Sunce greje lagano šetam se po Voždovcu
Moja kučka i ja, furam je na povodcu
Zove se Lola i nije nešto lepa
Ali meni daće lapo kada dokopa se repa
Rođena na ulici, dolazi iz geta
I zato je gangsta kučka, a ne starleta
Zahvaljujući njoj meni dignuta je đoka
Krov je spušten, vožnjica od bloka do bloka
I ako glumiš mangupa jebaće ti mamicu
U tašni nema lak za nokte, ali ima palicu
Odrasla na Medaku, iz huda je sestra
Nijedna Snoopova kučka nije tol'ko gangsta
Za nju sam 'Pac, ona moja je Madonna
Ako znaš još neku takvu javi mi preko fona
I kada njesra izbije ona ne vata pištolja
Već nabada na prvu jer je gangsta drolja

UPDATE
Sekundar transformatora je namotan

Ovaj proces je jedan od najmukotrpnijih procesa u čitavoj konstrukciji trafoa.
Kako bih sebi skratio muke (ne na način na koji vjerovatno mislite  :D), projektovao sam sebi malo pomagalo. Radi se o elektromotoru i mjenjaču iz aku bušilice i PWM kontroleru brzine.
Pomoću toga sam namotavanje trafoa skratio za jedno 7h sigurno :)

Prema proračunima, namotano je oko 1030 namotaja 0.3mm (28 AWG) žice na PVC cijev prečnika 75mm.



SLIKE:






CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Samo napred, pamet je cudo
(Cudi me da nisi androida upregao da ti mota to)    :D
Sta je to web development?
To je nesto ono kao, kako bih to rekao, izgubis volju za zivotom i zelis da se ubijes, ali to je okej.
Onda jednostavno shvatis da si bio glup i resis problem, das sam sebi lajk,
skuvas NES 3u1 i pripremis se za sledeci projekat.

Svaka ti cast treba vremena da se ovo sve namota i da se napravi

samo napred :)
Sunce greje lagano šetam se po Voždovcu
Moja kučka i ja, furam je na povodcu
Zove se Lola i nije nešto lepa
Ali meni daće lapo kada dokopa se repa
Rođena na ulici, dolazi iz geta
I zato je gangsta kučka, a ne starleta
Zahvaljujući njoj meni dignuta je đoka
Krov je spušten, vožnjica od bloka do bloka
I ako glumiš mangupa jebaće ti mamicu
U tašni nema lak za nokte, ali ima palicu
Odrasla na Medaku, iz huda je sestra
Nijedna Snoopova kučka nije tol'ko gangsta
Za nju sam 'Pac, ona moja je Madonna
Ako znaš još neku takvu javi mi preko fona
I kada njesra izbije ona ne vata pištolja
Već nabada na prvu jer je gangsta drolja

Citat: neshallon poslato Septembar 14, 2022, 22:05:36 POSLE PODNE
Samo napred, pamet je cudo
Moguće ali nažalost ne mogu da kažem iz prve ruke :D
Citat: neshallon poslato Septembar 14, 2022, 22:05:36 POSLE PODNE
(Cudi me da nisi androida upregao da ti mota to)    :D
U budućnosti će biti i toga hahaha

Citat: undefined poslato Septembar 14, 2022, 22:19:24 POSLE PODNE
Svaka ti cast treba vremena da se ovo sve namota i da se napravi

samo napred :)
Hvala, iskreno brže sam namotao sekundar nego što mi je trebalo da napravim mašinu za namotavanje. Otprilike za namotavanje sam potrošio oko 1h 30m, stim da nikad ne ide baš sve kako treba :D
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Pozdrav društvo,

evo ga nakon dužeg perioda tu je i update što se tiče trafoa.
Glavna ploča je kompletirana. Na slikama ispod možete vidjeti montirane sve dijelove za ploču.

Tu se nalaze i dva hladnjaka montirana sa zadnje strane fetova. Nadam se da će biti dovoljno da hladi fetove, ako ne bude moraću smisliti novi plan  :(

Na slikama još možete vidjeti i dva kabla (crveni i plavo-crni) koji se vežu direktno za terminale kondenzatora. Drugi kraj kablova će biti vezan na izlaz sa grecovog spoja, to jeste gdje se dobija jednosmijerni napon.

P.S. praštajte za rusvaj u pozadini, na ovom stolu radim 100 stvari  :D









CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



UPDATE:Sekundar je potpuno spreman za dalje radove


Nakon namotanog sekundara uslijedilo je njegovo lakiranje kako bi napravio bolju mehaničku zaštitu i izolaciju za namotaje. Takođe je cijev sekundara skraćena na odgovarajuće dimenzije.
Trafo će biti nešto veći nego što sam mislio ali ok.

Uskoro stižu dijelovi za topload, ali neću da otkrivam ništa unaprijed, neka bude iznenađenje  ;)


Poslednja Izmena: Novembar 22, 2022, 21:28:12 POSLE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!





UPDATE: držač topload-a i sam topload su napravljeni


Ovo je jedan od najvećih update-a što se tiče projekta, te sam transformator konačno poprima svoju formu :)
Dosta stvari sam odradio, ali nažalost nisam mogao sve slikati. Ono što je glavno jeste da je sekundarno kolo 95% završeno.

Stvari koje su odrađene:
- 3D isprintan topload držač (holder kako ga ja zovem :D)
- Napravljen topload
- Napravljeno kućište gdje će sve biti smješteno
- Par komponenti pričvršćeno na svoje odgovarajuće mjesto


Pošto najviše slika imam od konstrukcije topload-a, ispod se nalazi album koji prikazuje proces, korak po korak, ali prije toga da vidimo držač topload-a.




Držač sam dizajnirao u Fusion 360 programu. Ispod samog držača se nalazi postolje na koje se postavlja sam držač. Na vrhu držača se nalazi utor za M10 maticu. Za maticu je zalemljen dio žice koji prolazi kroz rupu koja se pruža čitavom visinom držača i izlazi ispod držača, odnosno na dnu držača. Ta žica je spojena sa gornjim krajem sekundarnog namotaja. M10 matica se nalazi na vrhu jer u nju uvrćem šipku sa M10 navojem koja služi kao fiksator za topload a ujedno i kontakt za topload.

Slike ovoga možete naći na ovom linku: https://imgur.com/a/JsRwLUd

Idemo dalje :)

Na red dolazi sam topload. Topload sam napravio uz pomoć okruglog komada drveta, prečnika 30cm, kartonskih izreza i pur pjene.
Evo samo par slika da ne objašnjavam sve:










Ostatak slika pogledajte ovde: https://imgur.com/a/c2JZ0KD


Nakon toga sam napravio postolje uz pomoć ploča, M10 matica i M10 šipki. Nažalost nemam slike tokom konstrukcije postolja ali je tu jedna slika kako to sve zajedno trenutno izgleda:



Full res pic: https://i.imgur.com/4LFzGL6.jpg

Ispod slike se može vidjeti prekidačka ploča, grec i sabirnica na koju idu sva uzemljenja.

Projekat se privodi kraju, nadam se da ću u narednih dva mjeseca sve završiti i testirati.



Poslednja Izmena: Decembar 04, 2022, 17:27:39 POSLE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Najs  8)
Sta je to web development?
To je nesto ono kao, kako bih to rekao, izgubis volju za zivotom i zelis da se ubijes, ali to je okej.
Onda jednostavno shvatis da si bio glup i resis problem, das sam sebi lajk,
skuvas NES 3u1 i pripremis se za sledeci projekat.

CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



UPDATE: TESTOVI TRANSFORMATORA


Nakon prikupljanja svih komponenti, šarafanja, sastavljanja i ostalog, došlo je vrijeme da testiram trafo.
Ono što sam očekivao je da će nešto eksplodirati naravno. Na svu sreću to se nije dogodilo tokom prvog testa. Ostvario sam takozvani "first light".
Iako se trafo napaja sa 230VAC, pražnjenja su jako mala. Moja hipoteza je da trebam popraviti spregu primara i sekundara.



Test broj 2 sledeće večeri je bio sa modifikovanim primarom. Kako bih povećao koeficijent sprege podigao sam primar i smanjio broj namotaja sa 8 na 7. To je rezultiralo malim poboljšanjem performansi. Nakon toga sam namjerno forsirao trafo te je jedan od mosfeta eksplodirao (slika).

Na slikama ispod možete vidjeti kako izgleda trafo i stradali mosfet. Ono što sledeće trebam uraditi jeste napraviti novi primar koji će biti bliže sekundara kako bih popravio spregu kalemova.









To je to za sada, sledeći update će biti naravno kada pristignu tranzistori i kada budem napravio novi primar

See ya
Poslednja Izmena: Januar 20, 2023, 14:22:41 POSLE PODNE od LoOdaK
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!