[Tut] Rotacije osa, SetPlayerAttachedObject

Započeo Blaeks, April 04, 2013, 15:02:58 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

                                                                                                            Uvod

pozdrav svima, u ovom tutorijalu cu pokusati sto bolje da vam objasnim ono sto vam vecinom i pravi problem, prikaciti objekat na igraca.Bice vam objasnjeno sve do detalja, uglovi, kako ih odrediti, kako znati gde je koj deo tela, i tako dalje, pa da krenemo.

U tutorijalu mozete videti

• Koordinate kacenja objekta na igraca
• Uglovi kacenja objekta na igraca
• Koordinate mape

Koordinate kacenja objekta na igraca

Vecinu vas muci kako da podesite da vam objekat stoji u ruci, ili na glavi, ili bilo gde, ali ako nastavite da citate redove na dole shvaticete to(iskreno se nadam)
Funkcija SetPlayerAttachedObject zahteva pre svega offset, tacnije on vam je potreban da bi vi objekat prikacili na pravo(zeljeno) mesto,  offset odlucuje takodje udaljenost izabranog objekta od centra dela tela koji ste izabrali

To se skraceno moze reci i ovako:

offsetX: Odredjuje odaljenost objekta od X ose do centra dela tela
offsetY: Odredjuje odaljenost objekta od Y ose do centra dela tela
offsetZ: Odredjuje odaljenost objekta od Z ose do centra dela tela

Kada ste procitali ovog od gore, pokusacu da vam objasnim koja je X osa, koja Y, a koja Z.

Koristicemo objekat torbu sa parama, poznatiji kao money bag, ID objekta je 1550
Ako sada zelite da zakacite ovaj objekat za kicmu, bez ikakvih pomeranja i preciziranja, to bi ovako trebalo biti:


Sada hajde da probamo da mu sredimo poziciju

Ako budete zeleli da stavite offset na 1, objekat ce se penjati duz X ose iznad igraca, sto znaci da je X osa vertikalna u SAMPu



Po istpom principu mozete postupati sa Y i Z osama

Sada kada znamo da je X osa vertikalna, i Y osa je horizontalna.
Y osa prolazi kroz igraca sa njegove prednje strane pa sve do ledja , pa zatim 3 ose ide horizontalno kroz igraca sa leva na desno

Sve tri ose(X, Y, Z) su prikazane na slici ispod(slika preuzeta sa oficijalnog samp foruma)



Na slici su jasno prikazane sve tri ose, uz to i pravi tih osa, nadam se da ste se snasli


Uglovi kacenja objekta na igraca

Sada cemo malo da vodimo diskusiju o uglovima, ako me budete pazljivo pratili, shvaticete iz prvog puta.

Sve sto je potrebno za uglove jeste da ih pazljivo redjate uz svaku osu ili da preko njih rotirate objekat kako vi hocete.

Imamo 3 vrednosti:

fRotX : Rotacija oko X ose
fRotY : Rotacija oko Y ose
fRotZ : Rotacija oko Z ose

probajmo da da smestimo nekih 90 stepeni u mestu fRotX rotacije( SetPlayerAttachedObject(playerid, 1, 1550, 1, 0, 0, 0, 90, 0, 0, 1, 1, 1); )



A kada bi sada tu smestili nekih 180 stepeni objekat bi se izokrenuo naopako.


Na slici su prikazani stepeni duz X ose.Pocetna pozicija objekta kada sadrzi rotaciju fRotX praznu, je 0 stepeni svakako.Ako ga izmenite u 90 stepeni to ce rotirati objekat u nazad i sve tako..Takodje bih napomenuo da tu mozete stavljati i negativne vrednosti(primer: -90, -180, itd..). Lakse ce vam biti posle ovog tutorijala ko uz to znate i osnovnu matematiku, kao naprimer koliko je 90 stepeni, koliko 180, 60, i tako dalje, dosta bi vam pomoglo  ;)

Slika preuzeta sa SAMP foruma



Takodje sam zaboravio da kazem da isto sto sam gore naveo mozete raditi i sa Y i Z rotacijama.

Ovde mozete videti rotacije Y ose:



Kao i Z:




Koordinate mape

Ovo je jedan deo o koordinata mape san andreasa. Pravi X ose na karti se krecu ka Istok-Zapad, dok se pravi Y ose krecu Sever-Jug, dok je Z osa za visinu.

Mislim da je to sve sto je potrebno da bi bar malo shvatili nesto o ovoj funkciji, takodje bih napomenuo da mi je u tutorijalu pomagao jedan lik sa oficijalnog foruma.

-Blaeks
Poslednja Izmena: Februar 03, 2014, 15:13:44 POSLE PODNE od Blaeks





Dobar tut :D




Balkan Ulice RPG opis servera: Click



-Tutorial za mijesanje ID-ova na vozilima: Click





Dobar tut pohvale. Zelim da te pitam jel postoji neka fs za ovo attachobject nesto kao editor da mozes postavjati objekte i onda ti da koordinate ?

Citat: |LG|Hawk poslato April 05, 2013, 11:30:35 PRE PODNE
Dobar tut pohvale. Zelim da te pitam jel postoji neka fs za ovo attachobject nesto kao editor da mozes postavjati objekte i onda ti da koordinate ?
mozda napravim ja, ali ne uskoro xd

hvala :)

Dobar tut :-)

MARIO WLSECO • KUCNI SERVER • SMECAR



SetPlayerAttachedObject(playerid, 1, 1550, 1, 0, 0, 0, 90, 0, 0, 1, 1, 1);

mozes da objasnis sta je sta ?? pocetnik sam pa ako mozes objasniti gde je xosa yosa i td
Poslednja Izmena: April 06, 2013, 18:16:20 POSLE PODNE od Sladjan96