[C++][Tutorial] Osnovne stvari

Započeo 99Mile99, Januar 23, 2013, 14:51:26 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Evo moj pri tut o c++.
U ovom tutu ima svega po malo znaci od osnova do malo slozenijih zadataka.


Znaci da pocnemo!

1. Å to je ustvari programiranje?
Programiranje je davanje uputa računalu Å¡to učiniti. Npr. vi nekome kažete uÄ'i u trgovinu, kupi neÅ¡to pa se vrati. Tako mi Å¡turo rečeno dajemo upute računalu Å¡to činiti. Mi upute računalu dajemo u nama razumljivu obliku koji računalo ne razumije. Računalo razumije samo 0 i 1. Stoga je naÅ¡ program potrebno pretvoriti u računalu razumljiv oblik tj. kompajlirati.

2. Å to je kompajler?
Kompajler je program koji naš program pretvara u računalu razumljiv oblik. Na prvim računalima podatci su se upute unosile puttem 0 i 1. Onda se pojavio assambler. To prvi nekakav oblik programskog jezika jer je sadržavao neke naredbe poput MOV i GOTO. Dalje dolaze prvi niski programski jezici. Mi danas programiramo u visokim programskim jezicima te mi ne moramo poznavati arhitekturu računala da bismo programirali. Kompjaler može biti kao zaseban program, ali većina dolazi sa razvojnim okruženjem tj. IDEom

3. Å to je potrebno za programirati?
Za programiranje potrebno je: Kompajler tj. IDE, puno volje i vremena i neka knjiga ili tutorial.

4. Å to je IDE?
IDE je razvojno okruženje koje nam olakšva programiranje. On većinom dolazi sa kompajlerom. Početnicima je vjerovatno najpoznatiji Visual C++. On je skup program no njegova express inačica se može skinuti ovdje. Dalje poznati su codeblocks i dev c++. Početnicima preporučujem dev c++ te ću prema njemu i raditi.

1. Zadatak

Prvo skinite DEV-C++ on je najpogodniji za pocetnike link: http://www.bloodshed.net/devcpp.html
1.Nakon Å¡to se ga pokrenuli pritisnite u gornjem lijevom kutu ikonicu za new project.

2. Otvoriti će vam se prozor new project. Pod name upiÅ¡iti ime projekta tj. programa. Odmah pokraj toga imate izbornik u kojem odlučujete u kojem ćete jeziku programirati. Vi izaberite C++ Project. Označite kvadratić  Make default language. Dalje iznad izaberite Console application. Pritisnite ok.

3. Pojaviti će vam se prozor u kojem trebate odlučiti gdje ćete pohraniti projekt. Savjetujem vam da napravite neku mapu na c disku i u nju pohranjujete programe. Nakon što ste izabrali putanju pritisnite ok.
 
4. Sada vam se pojavio prostor u kojem vi pravite programe. Vjerovatno je već doÅ¡lo neÅ¡to ispisano. SrediÅ¡nji dio je mjesto u kojem upisujete kod. U lijevome pravokutniku vi vidite klase, dadoteke projekta. Nakon Å¡to upiÅ¡ete kod koji ćemo polije raditi morate ga kompajlirati. Zato gore iznad imate, red ispod new project imate tri kvadratića za kompajliranje. Idemo sa lijeva na desno. Prvim pokrećemo prevoÄ'enje tj. kompajliranje programa. Drugim pokrećemo prevedeni program. Trećim pokrenemo prevoÄ'enje pa automatski pokrenemo program.

5. I program se pokrene.

2.Zadatak

Evo sada jedan primjer kako cemo izracunati da program zbaraja dva broja.
Prvo otvorite DEV-C++ onda stisnite new....gore objasnjeno
Nemojte kopirati ovaj kod i samo zaljepiti, tako nista nece nauciti trebate prepisivati kodove!

Kod: #include <iostream>
#include <cstdlib>

using namespace std;

int main()
{
              int a;
              int b;
              int c;
              cout<<"Unesite broj a"<<endl;
              cin>>a;
              cout<<"Unesite broj b"<<endl;
              cin>>b;
              c=a+b;
              cout<<"Zbroj brojeva "<<a<<" i "<<b<<" je: "<<c<<endl;
              system("PAUSE");
              return 0;
}


U c++ varijable mi možemo:
a)oduzimati- operator (-)
b) množiti- operator(*)
c) dijeliti- operato(/)
d) računati ostatak putem modula -operator(%) Znači 5%2=1
e) zbrajati-operator(+)


KRAJ!


Poslednja Izmena: Januar 23, 2013, 14:55:35 POSLE PODNE od 99Mile99

CitatZa programiranje potrebno je: Kompajler tj. IDE
ovo mi je dovoljno da dalje niti ne čitam... kakve veze imaju IDE i kompajler!? osim što IDE pokreće kompajler!?

to nisu iste stvari...

ajde malo prouci sljedece:
http://en.wikipedia.org/wiki/Compiler
http://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_development_environment

moja greska ,.... procitao sam na nekom forumu

DHV

*

Citat: 99Mile99 poslato Januar 23, 2013, 16:47:25 POSLE PODNE
moja greska ,.... procitao sam na nekom forumu

Ako stvarno hoćeš da naučiš cpp uzmi neku literaturu u nekoj knjižari i čitaj.Na forumu ima mnogo ne stručnih ljudi koji uče baš iz tih nepozdanih izvora, pa tako ni ovaj forum nije 100% pouzdan. Najbolje su strane, jer ovi naši nisu baš neki eksperti jer većinom prevode text-neuspešno.. Pozdrav

sta je vama otkud znate da neznam programirat???? iso sam na drzavno prije 1 god sada sam se vratio nebubajte gluposti

sa foruma? nemoj kopirati sa drugih foruma, vec sam nesto smisli
Pravim RP,DM,TDM,STUNT, Freeroam modove od 0 za pare, nacini placanja : Paypal ili banka