Bosna i Hercegovina

Započeo [CH]grudvo, Februar 06, 2010, 18:21:04 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

[CH]grudvo

Ovako posto vidim mnogi imate razlicita misljenja o Bosni zanima me sta razmisljate o Bosni? sta mislite kako je sta ovde i dali je odobravate? bez svadje...


Rat traje do 1995 godine, u kojem najviÅ¡e stradaju BoÅ¡njaci, nad kojima je počinjen genocid i etničko čišćenje, meÄ'utim i Srbi i Hrvati su pretrpjeli gubitke. Sva tri naroda u zemlji rat doživljavaju na različite načine, vidjevÅ¡i u njemu ugrožavanje vlastitih nacionalnih interesa. Tako da je za većinske Srbe "Otadžbinski" i za većinske Hrvate "Domovinski" rat, mada je istina da je rat poveden zarad ciljeva velikodržavnih projekata susjednih zemalja. Početkom 1992. vraća se i historijsko ime BoÅ¡njak kao ime nacije, koje zamjenjuje dotadaÅ¡nju vjersku oznaku "Musliman". UspjeÅ¡nim otporom graÄ'ana Republike Bosne i Hercegovine agresiji i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet.
U američkom gradu Daytonu 21. novembra 1995. sve zaraćene strane u agresiji na BiH potpisuju mirovni sporazum, čime je neslužbeno završen rat. Konačni sporazum potpisan je u u Parizu 14. decembra 1995. Dejtonski sporazum potvrdio je Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i suverenu državu u evropskoj porodici država. Prema ugovoru Bosna i Hercegovina sastoji se iz dvije administrativne jedinice: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, te Brčko distrikta, koji ima poseban status i ne pripada nijednom entitetu.

eh to je bitno :)

Znaci Bosna je zemlja Bosnjaka ako zivite u njoj vi ste Bosanac, mozete vi biti porijelkom iz Hrvatske ili Srbije al ako zivite tu znaci vi ste Bosanac jer Bosna nije muslimanska zemlja, turska nego Bosanska

ovo sam samo htjeo napisati jer neki ovo ne postuju tako sto stavljaju avatare Herceg Bosne itd....pa da im otvorim oci

smatra se da je Bosna mlada zemlja ali nije sto dokazuje i Povelja Kulina bana sto znac ida je Bosna bila nezavisna i u 12 stoljecu

Povelja bosanskog bana Kulina je napisana 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronaÄ'eni očuvani bosanski državni dokument, nego je Povelja bosanskog bana Kulina i najstariji državni dokument kod svih južnoslovenskih naroda i država.

Jos se istrazuju 3 piramide u Gradu Visokom i jos 2 sumnjive lokacije


napomena: ljiljani nisu muslimanski znak nego znak sa zastave Kotromanica iz 1463 godine


Tako je to tad izgledalo....

Poslednja Izmena: Februar 06, 2010, 18:28:30 POSLE PODNE od [CH]grudvo

Correlli

Citat: [CH]grudvo poslato Februar 06, 2010, 18:21:04 POSLE PODNE
ovo sam samo htjeo napisati jer neki ovo ne postuju tako sto stavljaju avatare Herceg Bosne itd....pa da im otvorim oci
Vjerujem da je ova tema zbog mene, zato ću ti i odgovoriti. Mislim da tebi nisu oći otvorene, možda ćak i ne znaš šta znaći grb koji je u mom avataru. Taj grb oznaćuje Hrvate u Bosni i Hercegovini ako još nisi znao.

Citat: [CH]grudvo poslato Februar 06, 2010, 18:21:04 POSLE PODNE
Rat traje do 1995 godine, u kojem najviÅ¡e stradaju BoÅ¡njaci, nad kojima je počinjen genocid i etničko čišćenje, meÄ'utim i Srbi i Hrvati su pretrpjeli gubitke. Sva tri naroda u zemlji rat doživljavaju na različite načine, vidjevÅ¡i u njemu ugrožavanje vlastitih nacionalnih interesa. Tako da je za većinske Srbe "Otadžbinski" i za većinske Hrvate "Domovinski" rat, mada je istina da je rat poveden zarad ciljeva velikodržavnih projekata susjednih zemalja. Početkom 1992. vraća se i historijsko ime BoÅ¡njak kao ime nacije, koje zamjenjuje dotadaÅ¡nju vjersku oznaku "Musliman". UspjeÅ¡nim otporom graÄ'ana Republike Bosne i Hercegovine agresiji i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet.
U američkom gradu Daytonu 21. novembra 1995. sve zaraćene strane u agresiji na BiH potpisuju mirovni sporazum, čime je neslužbeno završen rat. Konačni sporazum potpisan je u u Parizu 14. decembra 1995. Dejtonski sporazum potvrdio je Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i suverenu državu u evropskoj porodici država. Prema ugovoru Bosna i Hercegovina sastoji se iz dvije administrativne jedinice: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, te Brčko distrikta, koji ima poseban status i ne pripada nijednom entitetu.
Amerika je napravila jedno veliko sranje od BiH, eto Å¡ta su oni napravili.

Citat: [CH]grudvo poslato Februar 06, 2010, 18:21:04 POSLE PODNE
Znaci Bosna je zemlja Bosnjaka ako zivite u njoj vi ste Bosanac, mozete vi biti porijelkom iz Hrvatske ili Srbije al ako zivite tu znaci vi ste Bosanac jer Bosna nije muslimanska zemlja, turska nego Bosanska
"Bosanac" kao nacija ne postoji, a nikad i nije, to samo govore oni koji ne znaju. U BiH žive tri naroda: Hrvati, Srbi i Bošnjaci ali izgleda da neki i ne znaju tko su Bošnjaci uopće. To je mlada nacija koju je Tito odobrio, ti ljudi su Islamske vjeroispovijesti (Muslimani), a vjerujem da dobro svi znamo tko su i kakve vjere su bili prije nego što su Turci vladali nad BiH 500 godina.

Citat: [CH]grudvo poslato Februar 06, 2010, 18:21:04 POSLE PODNE
Povelja bosanskog bana Kulina je napisana 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronaÄ'eni očuvani bosanski državni dokument, nego je Povelja bosanskog bana Kulina i najstariji državni dokument kod svih južnoslovenskih naroda i država.
Dobro se zna koji narod je koristio titulu "Ban" - Hrvati.
Pogledaj stare Bosanske kraljeve koji su vladali u Kraljevoj Sutjesci, skoro su svi bili Hrvatske krvi ali naravno da su zvani Bosanskim kraljevima jer su vladali tadašnjoj Bosni.

Citat: http://hr.wikipedia.org/wiki/Povijest_Hrvata_Bosne_i_Hercegovine#Srednjovjekovna_bosanska_dr.C5.BEava_i_osmansko_razdoblje
Jedan od simbola političkih veza Hrvatske i Bosne je i titula "ban", koju su bosanski vladari nosili od najranijih vremena, a koja je isključivo hrvatska politička titula. Svi bosanski kraljevi su bili katolici, i često (ne uvijek) se nalaze u rodoslovima hrvatskih dinastija.
Citat: http://hr.wikipedia.org/wiki/Ban_Kulin
Kulin - bosanski ban, hrvatskog porijekla, nakon njegovog oca bana Borića, hrvatskog velikaša iz Slavonije, Kulin je prvi domaći bosanski vladar, vladao je Bosnom od (1180.?-1204.?).
Hrvati i Srbi su na današnjoj zemlji Bosne i Hercegovine živjeli već davno zato mi nemoj govoriti neke nesmisle i nešto o otvaranju oćiju.

Inaće, imaš nešto povijesti i ovdje - http://www.hercegbosna.org/hrv/povijest-2.html

Znao sam da će ovakva slićna tema doći jednom na ovaj forum.
Poslednja Izmena: Februar 07, 2010, 01:20:40 PRE PODNE od Don Correlli

Baff

naziv teme "Bosna i Hercegovina" a pricas o muslimanima i bosnjacima u drzavi zvanoj "Bosna i Hercegovina" i nazivas (koliko sam skontao) sve njezine stanovnike "BOSNJACIMA" i cudis se zasto ti "NEKI" stavljaju avatare HERCEG-BOSNA a ti eto prvi ISTO to radis samo na drugi nacin(isto govno drugo pakovanje) samim time spominjanja BOSNJAKA bez HERCEGOVACA?

Kakve veze kako je to TAD izgledalo(ovi ljiljancic dolje) kada danas PREDSTAVLJA(za 90% stanovnika BiH a i sire) nesto sasvim drugo(ono sta ti govoris da nije).


Pitanje jedno.
Odakle si ti? Da nisi mozda iz BOSNE(Bosanac) ?

BTW: Govorim za Hercegovce i Bosance mada te NACIONALNOSTI ne postoje ali eto ti si prvi poceo da kazem SRAT o tome pa eto...

Citat: [CH]grudvo poslato Februar 06, 2010, 18:21:04 POSLE PODNE


Znaci Bosna je zemlja Bosnjaka ako zivite u njoj vi ste Bosanac, mozete vi biti porijelkom iz Hrvatske ili Srbije al ako zivite tu znaci vi ste Bosanac jer Bosna nije muslimanska zemlja, turska nego Bosanska

ovo sam samo htjeo napisati jer neki ovo ne postuju tako sto stavljaju avatare Herceg Bosne itd....pa da im otvorim oci


Nije istina, imas cak i pravne dokumente u kojima pise: Hrvat iz BiH
I da u potpunosti se slazem sa Correlliem u svemu sto je rekao, i pogledaj si staru Hrvatsku kartu i vidit ces da je pola bosne bila Hrvatska.

evo ukratko povijest na podruciju danasnje bih.....prije osvajanja turaka bih je vecim djelom bila hrvatska a drugio dio bila je srbija nakon sto su turci tj. osmanlije osvojile prostor bih pocela je islamizacija ljudi i vecina je prihvatila islamsku vjeru i postala muslimanima kad su se turci povukli i vec polako slabili taj prostor je postao hrvatski ali u sastavu austo ugarske monarhije nakon prvog svjetskog rata auso ugarska se raspala i nastala je drzava shs tj kraljevina jugoslavija u kojoj bih ne postoji poceo je drugi svjetski rat i nastala je drzava ndh(nezavisna drzava hrvatska) koja je obuhvacala danasnji prostor hrvatske i cijelu bosnu i hercegovinu...nakon raspada ndh nastala je socijalisticka republika jugoslavija u kojoj se tek tada spominje drzava bosna i hercegovina sa sada postojecim granicama...kad je poceo rat u jugoslaviji 1991, bih je jos bila u sastavu jugoslavije i onda je poceo rat u bih 1992 hrvatska i srbija su ratovale jedna protiv druge ali su i htjele rascjepiti bih po pola, no onda su dosli mudahedini i branili bih i potpisao je deytonski sporazum koji priznaje federaciju bih....sad se bih sastoji od republike srpske , muslimana, i hrvatskog naroda na podruciju hercegovine....po mom misljenju bih se treba podijeliti na 2 dijela znaci pola hrvatskoj pola srbiji a muslimanima nista zato jer bih nikad nije bila njihova vec su nasilno osvojili teritorij koji se oslobodio stoga po mom misljenju muslimani koji su nasilno prihvatili vjeru nemaju pravo imati vlastitu drzavu na podruciju bih vec to mora biti podjeljeno izmedu hrvatske i srbije......P.S ispricavam se svima koji su se mozda uvrijedili na moju izjavu

Baff

Citat: [SB]Gunjac poslato Februar 06, 2010, 18:47:19 POSLE PODNE
evo ukratko povijest na podruciju danasnje bih.....prije osvajanja turaka bih je vecim djelom bila hrvatska a drugio dio bila je srbija nakon sto su turci tj. osmanlije osvojile prostor bih pocela je islamizacija ljudi i vecina je prihvatila islamsku vjeru i postala muslimanima kad su se turci povukli i vec polako slabili taj prostor je postao hrvatski ali u sastavu austo ugarske monarhije nakon prvog svjetskog rata auso ugarska se raspala i nastala je drzava shs tj kraljevina jugoslavija u kojoj bih ne postoji poceo je drugi svjetski rat i nastala je drzava ndh(nezavisna drzava hrvatska) koja je obuhvacala danasnji prostor hrvatske i cijelu bosnu i hercegovinu...nakon raspada ndh nastala je socijalisticka republika jugoslavija u kojoj se tek tada spominje drzava bosna i hercegovina sa sada postojecim granicama...kad je poceo rat u jugoslaviji 1991, bih je jos bila u sastavu jugoslavije i onda je poceo rat u bih 1992 hrvatska i srbija su ratovale jedna protiv druge ali su i htjele rascjepiti bih po pola, no onda su dosli mudahedini i branili bih i potpisao je deytonski sporazum koji priznaje federaciju bih....sad se bih sastoji od republike srpske , muslimana, i hrvatskog naroda na podruciju hercegovine....po mom misljenju bih se treba podijeliti na 2 dijela znaci pola hrvatskoj pola srbiji a muslimanima nista zato jer bih nikad nije bila njihova vec su nasilno osvojili teritorij koji se oslobodio stoga po mom misljenju muslimani koji su nasilno prihvatili vjeru nemaju pravo imati vlastitu drzavu na podruciju bih vec to mora biti podjeljeno izmedu hrvatske i srbije......P.S ispricavam se svima koji su se mozda uvrijedili na moju izjavu

TATA MAJKE MI :D

Correlli

Citat: Capone poslato Februar 06, 2010, 18:43:37 POSLE PODNE
Nije istina, imas cak i pravne dokumente u kojima pise: Hrvat iz BiH
I da u potpunosti se slazem sa Correlliem u svemu sto je rekao, i pogledaj si staru Hrvatsku kartu i vidit ces da je pola bosne bila Hrvatska.
Ćak i malo više od pola.

Hrvati i Srbi su došli na ove zemlje u 6, 7 stoljeću.

Do sad sam zapazio da je više ljudima zasmetao moj HercegBosanski grb Hrvata, ali za to me zaboli. Ja znam tko sam i odakle su mi roditelji i time ću se uvijek ponositi nije važno gdje živim.

Možda si proćitao ovo ovdje:
Citat: http://www.hercegbosna.org/hrv/povijest/bosna-do-1180-godine/rase-mitovi-i-porijeklo-bosna-do-1180-godine/31.html
A na pitanje jesu li stanovnici Bosne 1180. godine bili zapravo Hrvati ili zapravo Srbi ne moze se odgovoriti iz dva razloga: prvo, zato sto nam nedostaje dokaza, a drugo, zato sto to pitanje nema smisla. Mozemo samo reci da je veci dio bosanskog teritorija vjerojatno bio u hrvatskim rukama - ili bar u slavenskim rukama pod hrvatskom vlascu - u sedmom stoljecu, ali je to plemenska oznaka koja pet stoljeca kasnije nema mnogo smisla, ili ga uopce nema. Bosanci su u svojoj vjerskoj i politickoj povijesti opcenito bili blizi Hrvatima, ali primjenjivati danasnji pojam hrvatskog identiteta (nesto sto je nastalo u novije doba na osnovi vjere, povijesti i jezika) na nekoga u ono doba jest puki anakronizam. Jedino razborito sto bi se moglo kazati o etnickom identitetu Bosanaca jest ovo: oni su bili Slaveni koji su prebivali u Bosni.
Na ovoj stranici ne piše toliko koliko se može naći na ostalim stranicama.
Stanovnici BiH 1180 godine su bili ustvari Hrvati i Srbi, ustvari to se tada i nije razlikovalo jer vjera je bila ista, nisu se mrzili kao danas, tada smo svi bili jedno.

Citat: [SB]Gunjac poslato Februar 06, 2010, 18:47:19 POSLE PODNE
evo ukratko povijest na podruciju danasnje bih.....prije osvajanja turaka bih je vecim djelom bila hrvatska a drugio dio bila je srbija nakon sto su turci tj. osmanlije osvojile prostor bih pocela je islamizacija ljudi i vecina je prihvatila islamsku vjeru i postala muslimanima kad su se turci povukli i vec polako slabili taj prostor je postao hrvatski ali u sastavu austo ugarske monarhije nakon prvog svjetskog rata auso ugarska se raspala i nastala je drzava shs tj kraljevina jugoslavija u kojoj bih ne postoji poceo je drugi svjetski rat i nastala je drzava ndh(nezavisna drzava hrvatska) koja je obuhvacala danasnji prostor hrvatske i cijelu bosnu i hercegovinu...nakon raspada ndh nastala je socijalisticka republika jugoslavija u kojoj se tek tada spominje drzava bosna i hercegovina sa sada postojecim granicama...kad je poceo rat u jugoslaviji 1991, bih je jos bila u sastavu jugoslavije i onda je poceo rat u bih 1992 hrvatska i srbija su ratovale jedna protiv druge ali su i htjele rascjepiti bih po pola, no onda su dosli mudahedini i branili bih i potpisao je deytonski sporazum koji priznaje federaciju bih....sad se bih sastoji od republike srpske , muslimana, i hrvatskog naroda na podruciju hercegovine....po mom misljenju bih se treba podijeliti na 2 dijela znaci pola hrvatskoj pola srbiji a muslimanima nista zato jer bih nikad nije bila njihova vec su nasilno osvojili teritorij koji se oslobodio stoga po mom misljenju muslimani koji su nasilno prihvatili vjeru nemaju pravo imati vlastitu drzavu na podruciju bih vec to mora biti podjeljeno izmedu hrvatske i srbije......P.S ispricavam se svima koji su se mozda uvrijedili na moju izjavu
Tadašnji narod je prihvatio Islamsku vjeroispovijest jer su im za to nudili dobro: dobru zemlju, dobro bivalište, sve dobro, a oni koji nisu prihvatili, e pa njim nije bilo baš dobro.
Ne vjerujem da će BiH ikad biti podijeljena meÄ'u Hrvate i Srbe, i ako je to nekad skoro sve bila njihova zemlja. Ja podržavam BiH kao državu i neka se je ne dijeli, tako će biti najbolje, previÅ¡e ratova je već bilo.
A i ne vjerujem da će Amerika želiti da se BiH podijeli, Bosna je imala neovisnost već dugo nazad.
Poslednja Izmena: Februar 06, 2010, 19:08:47 POSLE PODNE od Don Correlli

r4z0r

Grudvo samo sto cu ti reci je da pokreces besmislene teme . Ovo stvarno nije pozeljno nasem forumu , dogodilo se sranje to su Amerikanci govna jos malo vise zacinili i pogorsali i eto ti sav nas jebeni rat . Ja sam u ovom ratu izgubio oca tako da mi stvarno nije do price o ovom ratu niti bilo kakvim posljedicama ovog rata . Necu vise posjecivat ovu temu posto se samo razocaram. To je jedan od razloga zasto ne vjerujem u boga .. toliko

ma da nije bilo amerikanaca bih nebi ni postojala ali vjerujem ako pocme rat da ce se bih rascjepit

Moj prijedlog je da lockate ovo.... I da deny daj malo bolje nauči povijest prije nego šta ideš nešto pričat i nađi dokaze za svoje tvrdnje.
Poslednja Izmena: Februar 06, 2010, 19:07:34 POSLE PODNE od Nik Delgad




r4z0r

Lock ovdje , previse uvrijedljivo za mnoge clanove foruma .
Izvinjavam se deni ali stvarno radis gluposti .

Correlli

Citat: °[ яЧz0я ]° poslato Februar 06, 2010, 19:08:31 POSLE PODNE
Lock ovdje
Zaboravio si zakljućat. :P

Inaće, nadam se da ovakve teme neću više sresti na ovom forumu, a tebi grudvo bi ipak preporućio da pogledaš i proćitaš povijest, možda ćeš se i nešto naućit.
Poslednja Izmena: Februar 06, 2010, 19:16:17 POSLE PODNE od Don Correlli

U potpunosti se slazem sa Correlliem i nadam se da ovakva tema vise nece dolaziti na forum, ali ako i dode nadam se da ce proci bez svade kao i ova...

A sad cu vam reci svoje misljenje na sve ovo, tj necu filozofirati, necu vas ubijati tekstom, samo cu vam dati ovaj link da pogledate, nadam se da cete uvidjeti o cemu se govori i da cete shvatiti, jer to sto je receno je istina...

Slobodan Praljak