[Offtopic pomoc]Salabahter

Započeo Jizzy, Novembar 04, 2010, 17:57:33 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Sutra imam ispit iz matise..ne kuzim nista i dali mi mozete sam rec sta moram napisati na to?Napisati cu salabahter iza digitrona...
Moram napisati neke formule ili?neam pojma u tome inace sedmi razred sam

A da objasnis koje pises? Pa ti pomognemo?
Aequam memento rebus in arduis servare mentem.

Proporcijalnost i obrnuta proporcijalnost

Nemogu naci bas zadatke na netu, pa daj 2-3 zadatka da vidim o cemu se radi
Aequam memento rebus in arduis servare mentem.

ee ja sam 7. razred..sutra mi kontrolni isto to..samo reci sta treba ja sam skroz super shvatio?

proporcije ti treba objasniti??znam ih savrseno  :-*




susaj npr vako 25 radnika 10 dana
                        x              8 dana
i ovo ti je sada proporcionalno,a znas zasto.Zato jer ako ce 25 radnika neki posao obavit za 10 dana,za 8 dana da obave treba ih vise i onda strelica gdje su radnici idu prema dole (prema x-u) jer treba vise radnika,broj 10 je veci od 8 pa onda strelica ide prema dole kontas ako obedvi strelice idu u istom pravcu to je proporcionalno,a ako ne to je obrnuto proporcionalno.a to radis vako uvijek djelis onaj gore : s onim dole i to ide vako
25:x=10:8   I SADA  radis vanjski puta vanjski unutarnji puta unutarnji ako je PROPORCIONALNO
odma cemo rijesit ovo 10 puta x je 10x i x-eve uvijek prve znaci sad ide vako
10x=25 puta 8 ovo pomnozis i ispasce ti 200 onda ide vako
10x=200/:10    znaci to si dobio i sad ovo djelis vako sa prvim brojem,tocnije onaj koji je s x.npr 10x 250x 36x itd..u ovom slucaju djelimo s 10
x=20
LAGANO...a sacu ti objasnit obrnuto proporcionalno..SLUSAJ!
npr Moj tata prede neki put s autom brznimo 96 km/h za 2h i 6min,koliko ce mu trebat vremena da prede isti taj put kad vozi brzinom 84 km/h.SAD vako
 
        2h i 6min=126min  strelica ide odozgo prema dolje jer se povecava vrijeme   96 km/h        
              x                                                                                                             84 km/h   strelica ide odavde prema gore jer se broj povecava...


ee sad je ovo obrnuto proporcionalno,a znas zasto?
zato jer strelice idu u razlicitim smjerovima..npr 126minuta mu treba kad ide 96 na sat onda ako vozi 84 kmh trebace mu vise vremena,..OVO JE OBRNUTO PROPORCIONALNO!


sad postavljamo rezultat ovdije se sam snadi...

           126min        96 km/h
            x                  84km/h

126:x=84:96  OBRATI PAZNJU KAD JE OBRNUTO PROPORCIONALNO UVIJEK SE OVAJ DRUGI VAMO GDJE SU KM/H OBRNUTO DJELI NEGO KAD JE PROPORCIONALNO!!!
84x: 126 puta 96
84x=12096/:84
x=144min znaci ovoliko ce mu trebat...ako nije jos nesto jasno javi





EDIT:JELI ISTA POMOGLO??





Poslednja Izmena: Novembar 04, 2010, 19:28:28 POSLE PODNE od mafica


haha ja slabu 2 dobio na testu dok smo to pisali :P
skype: marko.pintaric1 :)


Hah ja zaboravio to gradivo, lakše bi riješio ovo šta sad učimo nego ovo. xD Mi ovo nismo ni na inicijalnom u prvom srednjem pisali, ne znam zašto se uopće uči. :|




Citat: Nik Delgad poslato Novembar 04, 2010, 19:53:41 POSLE PODNE
Hah ja zaboravio to gradivo, lakše bi riješio ovo šta sad učimo nego ovo. xD Mi ovo nismo ni na inicijalnom u prvom srednjem pisali, ne znam zašto se uopće uči. :|

a blago vama..:S

ZicMortal

A to ono lagano,.. prvo moras odredit one strelice dali je proporcionalno ili obrnuto proporcionalno. Daj neki zadatak pa pokazemo ti.

Ja znam to nekako malo...al ja pitam sta da napisem za salabahter iz matematike opcenito..napise se salabahter sa formulama neke ili jedan zadatak kao primjer kako rjesavati?,recite mi samo to ne kako rjesavati

Citat: [CH 3.0.0]Jizzy poslato Novembar 04, 2010, 21:40:16 POSLE PODNE
Ja znam to nekako malo...al ja pitam sta da napisem za salabahter iz matematike opcenito..napise se salabahter sa formulama neke ili jedan zadatak kao primjer kako rjesavati?,recite mi samo to ne kako rjesavati
Hahah vidi ga, on bi radje salabahter nego da skonta lol, ajde to citaj i skuzit ces... a zadatke trazi na guglu