[Pomoc] Kemija

Započeo BloodMaster, Oktobar 27, 2010, 20:17:01 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Evo vec sat vremena nemogu skuzit ove valencije i izjednacavanja. Ono hidroksid + kiselina. Ako ima 8aša ili na vece da mi to malo pojasne. Kako odredit valenciju. Znam ja da je valencija aluminija 3, ali zasto? I kako ono izjednacavati?
Molim vas pomoc!!!

ZicMortal

Imas neke elemente koji su uvjek iste valencije, pomoću njih odreÄ'ujeÅ¡ valenciju onog drugog elementa...

recimo

Kisik (O) je uvijek dvovalentan.
Vodik (H) je uvijek jednovalentan.

H2O je voda. I sad imas 2 atoma vodika koja su jednovalentna koji se spajaju na jedan atom kisika koji je dvovalentan.

Valencija ti je mogucnost vezivanja odreÄ'ene tvari na neku drugu tvar (ili tako nesto).

Sad recimo željezo ti moze biti dvovalentno i trovalentno (naci on u nekim spojevima je trovalentan, a u nekima dvovalentan).

Recimo imas formulu..

Fe2O3...

Naci ovdje se dva atoma željeza nadovezuju na tri atoma kisika. I sad znaci, kisik je dvovalentan, i sad 3 puta 2 = 6... i sad koliko ovih atoma željeza moraju biti (imaš dva atoma) valentni da dobijes isti taj broj (6). Naci dobijes da je željezo u ovome slučaju trovalentno.


Nego ja da tebi tu ne objasnjavam, ako neznas neki primjer stavi ovdje.
Poslednja Izmena: Oktobar 27, 2010, 20:42:10 POSLE PODNE od ZicMortal

Hvala, polako shvacam. Ali evo primjer.

Kalcijev hidroksid + nitratna kiselina

Eto, ako bi mi mogao objasnit, bio bi puuno zahvalan!

Kreno sam ti napisati izjednačavanje, al si uzeo zaeban primjer baÅ¡, pa mi se nije dalo  xD 
Povratak na balkan-samp  :)  15.01.2013. 
..   


Respect : [BP]HeLoX, Correlli, [CH:FR]Djea, LordShigi, LuKsA, BloodMaster, [H]265

I meni treba kemija jer ne kužim ni 2%,a sutra ispituje -.- ,sva srića da mi je škola popodne :D pa mogu naštrebat.valjda ;) :D

O FAK !  Upravo sam se sjetio da mi je sutra kontrolni iz hemije  :O :O :O :O
Povratak na balkan-samp  :)  15.01.2013. 
..   


Respect : [BP]HeLoX, Correlli, [CH:FR]Djea, LordShigi, LuKsA, BloodMaster, [H]265

Haha ja sam se rijesio kemije nakon osnovne...

A valencije smo mi imali u knjizi...
There is no power like ///M Power
If One Day Speed Kills Me, Do Not Cry Because I Was Smiling!

ZicMortal

Kalcijev hidroksid - Ca(OH)2

OH skupina je uvijek jednovalentna.
Kalcij je uvijek dvovalentan. Stoga kalcijev atom (II) se veže na dva atoma OH (I) skupine.


Nitratna kiselina - HNO3


Vodik je uvijek jednovalentan, kisik je uvijek dvovalentan. Stoga iz toga zaključuješ da dušik (N) šesterovalentan. Na njega se dovezuju tri atoma kisika koja su dvovalentna, a na atome kisika se veže dušik.

Napomena - za ovo nisam siguran ali vjerujem da jest tako.



Ok, evo jedan valda laksi, ali molio bih da mi se objasni, korak po korak. Mi sutra ovo pisemo a sad me panika uhvatla.
Magnezijev hidroksid + bromidna kiselina

Ja sutra pisem kemiju, srednja skola, ali kemija laka xDD

Citat: Chris poslato Oktobar 27, 2010, 21:23:03 POSLE PODNE
Ja sutra pisem kemiju, srednja skola, ali kemija laka xDD

Pomazi, i ja sutra pisem kemiju, srednja skola, ali kemija mi nije laka  xD
Povratak na balkan-samp  :)  15.01.2013. 
..   


Respect : [BP]HeLoX, Correlli, [CH:FR]Djea, LordShigi, LuKsA, BloodMaster, [H]265

ZicMortal

Citat: [Saw]BloodMaster poslato Oktobar 27, 2010, 21:22:12 POSLE PODNE
Ok, evo jedan valda laksi, ali molio bih da mi se objasni, korak po korak. Mi sutra ovo pisemo a sad me panika uhvatla.
Magnezijev hidroksid + bromidna kiselina

ZaÅ¡to piÅ¡eÅ¡ plus ('+') izmeÄ'u ta dva spoja?


Magnezijev hidroksid - Mg(OH)2

OH skupina je uvijek jednovalentna, a magnezij dvovalentan. Jedan atom magnezija (II) se nadovezuje na dva atoma OH (I) skupine. Naći ovaj ima sposobnost da se veže na dva atoma, a atomi imaju sposobnost da se vežu na jedan atom.


Nije bromidna (ne postoji takva ja mislim) nego bromovodična (možda) kiselina - HBrO3

(možda postoji bromna, nisam siguran)

Vodik je jednovalentan, kisik dvovalentan. Sudeći po tome mislim da je brom šesterovalentan.




Zic, sory nisam vidio, puno hvala! To sam skuzio! E sad mi treba primjer ono kad izjednacavas ono kad ispred dodas neki broj.
Neznam dali sam jasan, al ok.

ja sam u ovih 10 minuta naucio vise nego u skoli.

Sta je ovo, svi pisu kemiju xD ok, za 3-4 dana kad dobijemo testove, ovdje cemo napisat kak smo prosli! Ja sam siguran da cu dobit makar 2-3 jer mi je zic detaljno objasnio!

ZicMortal

Citat: [Saw]BloodMaster poslato Oktobar 27, 2010, 21:38:50 POSLE PODNE
Zic, sory nisam vidio, puno hvala! To sam skuzio! E sad mi treba primjer ono kad izjednacavas ono kad ispred dodas neki broj.

Ono imas nesto tipa..

H + O = H2O? I onda moras dodati ovako => 2H + O = H2O (naci da s lijeve strane bude isto kao i s desne).

Daj neki primjer pa probaj skuzit (naci prakticki govoreci,.. u kemiji... ništa ne nastaje ni iz čega niti nešto nastaje u ništa [tako nekako ide pravilo neko] - niti jedna tvar nemože nestati, jedino se može desiti da promjeni sastav i te svoje karakteristike, ali nemože nestati ili dobiti se ni od kuda)

Zic za profesora :D
â"Œâˆ©â"(â—•_â—•)â"Œâˆ©â"

Respect to: (à¥"_à¥") - ČιѕÑ,σ яÑ"кяÑ"αÑ,ινησ - (à¥"_à¥") , [Saw]BloodMaster

â"Œâˆ©â"(â—£_â—¢)â"Œâˆ©â"