Linux - Pitanje za sve koji ga ne koriste?

Započeo Sage, Jul 24, 2021, 02:14:36 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zašto? Ne mislim ironično, stvarno želim odgovor (ako je moguće temeljan) - zašto? :D


Naime mislim da je sada pravo vreme za Linux ali želim da čujem vaša misljenja :)


Citat: Galardo poslato Jul 24, 2021, 02:32:21 PRE PODNE
Da bi se ti trigerovo :3
Ma ne trigerujem se, samo sam krenuo da koristim Linux aktivno od početka godine, distro hoppovao sam i mogu da ti kažem da je mnogo bolji od WIndowsa
I ovaj Windows 11 nije ni pola lep ni customisable kao na primer KDE Plasma :)


Citat: andr00- poslato Jul 24, 2021, 12:46:06 POSLE PODNE

Razumem da je mim ali neki ljudi stvarno misle da je tako, Linux se brže i lakše setupuje od bilo kog windowsa :)
Naravno Arch je izuzetak, svakako nije za početnike

pa ja sam iskreno uvijek bio na windowsu, sad sam i biću, gledao sam malo linux, nije moj ukus nit mi se sviđa, na tebi je to hoćeš li ga početi koristiti :)
slucaj obradit sud ce druze ne budi glup

Citat: fortzz poslato Jul 24, 2021, 13:32:13 POSLE PODNE
pa ja sam iskreno uvijek bio na windowsu, sad sam i biću, gledao sam malo linux, nije moj ukus nit mi se sviđa, na tebi je to hoćeš li ga početi koristiti :)
Problem je što smo došli do toga da nema razlike, ako voliš Windows bukvalno instaliraš KDE Plasma DE sa WIN10OSX temom i bukvalno isto izgleda

Linux se zato mnogo lakše konfiguriše i koristi, i još nije bloated nimalo (čak i ako uzmeš neki distro sa "težim" ISO fajlom)

Velika većina koristi Windows od malena i nije imalo skoro nikakav kontakt sa Linuxom.
Iako su oba sistema odlična, svaki sa sobom nosi neke mane preko koje određeni korisnici jednostavno ne mogu da pređu.
Linux ne koriste ljudi koji su zadovoljni Windows-om odnosno ne vole promene koje bi ih naterale da menjaju svoje okruženje,
ne koriste ga ljudi kojima će taj prelazak onemogućiti pristup velikom broju aplikacija koje su tu isključivo za Windows tržište uprkos tome što postoji Wine itd, nesto jednostavno ce biti buggy ili ne žele da traže alternativu, ne koriste ga ljudi koji znaju ili misle da neće moći da rade sve isto što i na Windowsu, mnogi ga ne koriste, jer su uvereni da ga neće uopšte moći instalirati ili da će strašno sjebati kompjuter, dosta gejmera neće izabrati Linux zbog ogromnog nedostatka solidnih drajvera i podrške za dosta igrica, mnogi ga ne koriste, jer su primorani da koriste Windows za posao, neki ne žele da ga koriste zbog nekompatibilnosti sa njihovim hardverom(često se dešava) pa im je mrsko da uopšte traže rešenja na internetu kad im Windows omogući da ne rade ništa već će sve biti gotovo za njih.
Jednostavno, svaki sistem ima svoju namenu i grupu korisnika. Teško je nekog ko je Windows normie naterati da pređe na Linux i vice versa.

Ima tu mnogo razloga, ali većina Linux ne koristi iz gore navedenih.
Windows je dobar, ali samo kada se isključi i pobriše dosta sranja tako da funkcioniše koliko toliko normalno.
Naravno, ako se baš opredelite za Windows preporučujem ili sedmicu ili Windows 10 AME(ako već skidate krekovano, mnogo je bolji i optimizovaniji za obrisanim bloatware-om bez kms shita) ili da sami pobrišete sve moguće uz dosta jebavanja oko group policy gde stvarno možete dobro očistiti sistem.

Windows možete koristiti i preko virtualne mašine preko Linuxa(s obzirom da sam sistem neće zauzimati puno resursa) tako da možete da koristite Windows na još sigurniji način i istovremeno koristite Linux.

Sve zavisi od svrhe, za obicne korisnike i ne vidim zašto bi koristili linux uopšte, windows je sasvim okej, pogotovo ako volite igrice drajveri i same igrice su pristupacnije za Windows korisnike, s druge strane kad je npr development, devops, bilo kakva server administracija u pitanju, onda je unix bolja opcija, vecina servera je na njemu, vecina alata skoro pa i da nema problema na njemu, a i siguran je poprilično, tako da ono, sve zavisi šta je vaš cilj, izgled je i po najmanje bitan, user friendlija varijanta unixa je macos i on je poprilično lagan, ja koristim mek evo duže vrijeme, i toliko sam se navikao da mi ne pada na pamet ni windows nit bilo koji linux distro ? Moje mišljenje

evo nisam ni citao odgovore al da kazem svoje misljenje ja se na linuxu osjecam isto ko da sam zatvoren u kakvu kutiju kartonsku i ne mogu pobjec, dok na windowsu imam bilion mogucnosti, mozda i grijesim al imam takav osjecaj i uvijek cu preferirat windows ispred linuxa

Koristim oba sistema, doduše sada nešto češće koristim Windows. Naravno njega koristim otkad znam za računare te mi je on najpoznatiji.

Windows je sistem koji je mnogo bolji za samog korisnika u smislu jednostavnosti. Stvari ,koje većina korisnika treba odraditi, se jednostavno odrade preko korisničkog interfejsa. Mnogi su takođe rekli zbog igrica, i tu je definitivno Windows pobjednik.

Linux koristim zbog "posla" odnosno programiranja. Mnogo je teži za naučiti (learning curve je zeznut da se tako izrazim), ali je izuzetno moćan kao alat ako znate koristiti terminal i snalaziti se u njemu.


Eto neko moje skromno mišljenje i iskustvo sa ova dva sistema :)
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!



Napisaću odgovore na sve što napišete, samo u toku nedelje, pišite još neke razloge ako ih imate.


xunder@DESKTOP-98AVQ9H:~$ uname -r
5.4.72-microsoft-standard-WSL2


Jer se volimo  :D

Salu na stranu, Windows je popularniji zbog gaminga i komercijalizacije. Vecina (poznatih) Linux distribucija suri Winodws u svakom segmentu (bolji interface, jak community, nije bloatovan raznim sranjima, za dev 1 svjetlosnu godinu ispred windowsa *zato i postoji WSL 8) itd.)

Citat: // xunder poslato Jul 28, 2021, 20:27:29 POSLE PODNE

xunder@DESKTOP-98AVQ9H:~$ uname -r
5.4.72-microsoft-standard-WSL2


Jer se volimo  :D

Salu na stranu, Windows je popularniji zbog gaminga i komercijalizacije. Vecina (poznatih) Linux distribucija suri Winodws u svakom segmentu (bolji interface, jak community, nije bloatovan raznim sranjima, za dev 1 svjetlosnu godinu ispred windowsa *zato i postoji WSL 8) itd.)

buhahahha dzaba kada ti jos uvek koristis windows buhahahahaha koliko su retardirani svi windows juzeri buhahahahahaha

Citat: zlatkobeee poslato Jul 29, 2021, 00:41:12 PRE PODNE
buhahahha dzaba kada ti jos uvek koristis windows buhahahahaha koliko su retardirani svi windows juzeri buhahahahahaha

Slazem se u potpunosti