Kako naučiti skriptati?

Započeo Galardo, Jul 22, 2021, 16:06:30 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Naime, svi biste vi htjeli da "znate" skriptati i da pravite svoje sisteme po zelji, no medjutim, to nije moguce ako nece upotrijebiti svoj mozak i razmisljati logicki.
Tako da, odlucio sam da vas uputim ka tome da postanete "dobar" skripter, a to cete postici tako sto cete nauciti neki programski jezik.
Da, programski jezik, ne odma pawn, nego prvo neki programski jezik.
Zasto?
Zato sto vi odma zelite da napravite nesto, a to ne mozete bez osnovnog poznavanja programiranja, pocevsi od varijabli, petlji, nizova i slicno.
Pa dobro, to sve ima u pawnu, zar ne?
Da, ima, logicno, ali problem je u tome sto se vi necete na tome fokusirati i nikada necete nauciti.
Dok, ako krenete uciti programski jezik, fokusirati cete se na osnove i razumjeti cete kako programski jezici funckionisu.
Preporucio bih vam da krenete sa nekim C jezikom, bio to obican C, C++ ili C#.
Licno iz svog iskustva bih vam preporucio C++, ali dobro, to je moje misljenje, a na vama je da odlucite koji cete koristiti.
Ukoliko se odlucite da ucite C++ radi pawna, mozete slobodno preskociti dio koji se tice OOP i pointera.
Poslednja Izmena: Jul 22, 2021, 16:07:51 POSLE PODNE od Galardo

Citat: Galardo poslato Jul 22, 2021, 16:06:30 POSLE PODNE
Naime, svi biste vi htjeli da "znate" skriptati i da pravite svoje sisteme po zelji, no medjutim, to nije moguce ako nece upotrijebiti svoj mozak i razmisljati logicki.
Tako da, odlucio sam da vas uputim ka tome da postanete "dobar" skripter, a to cete postici tako sto cete nauciti neki programski jezik.
Da, programski jezik, ne odma pawn, nego prvo neki programski jezik.
Zasto?
Zato sto vi odma zelite da napravite nesto, a to ne mozete bez osnovnog poznavanja programiranja, pocevsi od varijabli, petlji, nizova i slicno.
Pa dobro, to sve ima u pawnu, zar ne?
Da, ima, logicno, ali problem je u tome sto se vi necete na tome fokusirati i nikada necete nauciti.
Dok, ako krenete uciti programski jezik, fokusirati cete se na osnove i razumjeti cete kako programski jezici funckionisu.
Preporucio bih vam da krenete sa nekim C jezikom, bio to obican C, C++ ili C#.
Licno iz svog iskustva bih vam preporucio C++, ali dobro, to je moje misljenje, a na vama je da odlucite koji cete koristiti.
Ukoliko se odlucite da ucite C++ radi pawna, mozete slobodno preskociti dio koji se tice OOP i pointera.

MA JA SAM NAUCIO PRAVITI KOMANDE, USPEO SAM U SKRIPTANJU hehehhe

Problem kod balkanaca, problem koji sam i ja imao da se razumemo je da apsolutno svi utripuju da su bogovi kada nauce osnovne stvari
Jedino što sam ja slušao druge ljude šta i kako posle kada sam već sjebao sve što se skriptanja tiče, ali osobe sa foruma konkretno..nema šanse da im kažeš nešto, ne mogu da prihvate da su pogrešile

Definitivno C zbog slicnosti u sintaksi

Ali, dzaba pricas, nema od vecine vajde.. Svi hoce da prave neke sisteme, modove, a ne znaju osnovne stvari. Nije glavni problem sto ne znaju, vec ne zele ni da nauce kako treba. Mozemo bilo kod od nas pricati njima do ujutru kako sta treba, kada ce ovaj opet odraditi copy paste i nista nece razumeti.

Pisanje koda sa razumevanjem je SVE!

> Nije glavni problem sto ne znaju, vec ne zele ni da nauce kako treba.

Malo je smešno što ti pričaš o tome :D

Budite kao ja. Najbolji kRipTer na balkanu.  ::)
You'll be always in my heart, the end and thanks for amazing times. #WeAreLords

q3z

*

Citat: Hydra. poslato Jul 23, 2021, 20:58:33 POSLE PODNE
Budite kao ja. Najbolji kRipTer na balkanu.  ::)
nikad cuo.

@tema Sve je to ok, svi bi hteli da skriptaju, ali mislim da nema niceg boljeg od toga sem gledati osobu koja zna da skripta i bavi se time duze vreme, znaci da vas nauci o osnovnom, a vi cete vremenom ostalo. Do sada, meni nikada nije trebalo nesto vise od onoga sto znam, tako da znam sto znam. Kada mi zatreba nesto sto nema bas dobro objasnjeno na YT, pa ono, facebook je pun skriptera, od 1000 barem  100 ce pomoci. Mislim da jedno godinu dana ako ne i vise redovnog uvezbavanja + volje lagano mozes da naucis. Ali eto, kako ko.

Ne slazem se, mislim da je pawn bas ono od cega treba da pocnu, ako on nema volju da nauci pawn nece imati ni da nauci c. Poenta je da imas motivaciju i volju za radom znanje ce doci sa vremenom. Ne trebaju da daju sebi taskove koje ne znaju uraditi nego da rade normalne sisteme i onda ih unapredjuju.


Citat: Sage poslato Jul 23, 2021, 20:55:33 POSLE PODNE
> Nije glavni problem sto ne znaju, vec ne zele ni da nauce kako treba.

Malo je smešno što ti pričaš o tome :D
"Problem kod balkanaca, problem koji sam i ja imao da se razumemo je da apsolutno svi utripuju da su bogovi kada nauce osnovne stvari"


Citat: __vedran.xyz77 poslato Jul 27, 2021, 11:02:27 PRE PODNE
Ne slazem se, mislim da je pawn bas ono od cega treba da pocnu, ako on nema volju da nauci pawn nece imati ni da nauci c. Poenta je da imas motivaciju i volju za radom znanje ce doci sa vremenom. Ne trebaju da daju sebi taskove koje ne znaju uraditi nego da rade normalne sisteme i onda ih unapredjuju.

"Problem kod balkanaca, problem koji sam i ja imao da se razumemo je da apsolutno svi utripuju da su bogovi kada nauce osnovne stvari"
Vidis, poenta je u tome sto oni zadaju sebi "teze" taskove na pocetku, iako nemaju znanja niti 1%, dok kao sto sam naveo, ako zapocnu neki jezik, u ovom slucaju neki c, morati ce se fokusirati na osnovu na pocetku, nisam do sada upoznao nikoga ko je radio neki programski jezik, a da je odmah htio nesto da napravi, vec su to bili neki simple programcici, sabiranje i slicno, dok je to kod pawn-a, totalna suprotnost, odma, iste sekunde zele nesto napraviti.

Ako ima volju da nauci naucice, C je veoma tezak za pocetak i ne mozes da vidis napredak. Vecinom ces biti na terminalu sto ce im ubiti volju i zelju za programiranjem, nece vidjeti da napreduju. Dok ako budu radili pawn menjali tdove boju ime servera i pocinjali da pisu komande polako. Bas znam jednog momka koji radi sa mnom mod trenutno ne zna nista sem pawna ali polako uci i shvata kako funckionise. Da sam mu dao prvo da radi C dosta vise vremena bi otislo, a vjerovatno i volja za radom.

Sabrala se 3-4 kurca na biciklu da uče kako se skripta  :D :D :D
2k18 - Underworld Developer
2k22 - RedRose Developer / Mapper

Citat: __vedran.xyz77 poslato Jul 27, 2021, 11:02:27 PRE PODNE
Ne slazem se, mislim da je pawn bas ono od cega treba da pocnu, ako on nema volju da nauci pawn nece imati ni da nauci c. Poenta je da imas motivaciju i volju za radom znanje ce doci sa vremenom. Ne trebaju da daju sebi taskove koje ne znaju uraditi nego da rade normalne sisteme i onda ih unapredjuju.

"Problem kod balkanaca, problem koji sam i ja imao da se razumemo je da apsolutno svi utripuju da su bogovi kada nauce osnovne stvari"
Void koji kreira 84292 globalnih varijabli za najobičniju stvar i još uradi tako ograničeno i glupo hsuaha

Citat: Sage poslato Jul 22, 2021, 18:26:25 POSLE PODNE
Problem kod balkanaca, problem koji sam i ja imao da se razumemo je da apsolutno svi utripuju da su bogovi kada nauce osnovne stvari
Jedino što sam ja slušao druge ljude šta i kako posle kada sam već sjebao sve što se skriptanja tiče, ali osobe sa foruma konkretno..nema šanse da im kažeš nešto, ne mogu da prihvate da su pogrešile