[TuT by koNa] Fraps

Započeo koNa, Maj 10, 2012, 11:22:58 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Trial verziju mozete skinuti ovde : http://www.fraps.com/ dok se full verzija placa

Pisacu i prevod sa engleskog jer mozda neki ne znaju.
Kao prvo za ovaj program vam treba solidan hard disk sa puno memorije, jer ovaj program kad snima jede memoriju  .
U vremenu postovanja trenutna verzija je 3.4.6
Da krenemo:
Imate sljedece opcije:

Start Fraps minimized (to je da kad pokrenete fraps otvori minimizirano u task bar (ili system tray))
Fraps window always on top (da kad imate vise otvorenih prozora fraps uvijek bude prvi)
Run Fraps when Windows starts (kada pokrenete windows da se automatski pokrene i Fraps)
Monitor Aero desktop (ovo ja mislim da radi samo sa win7, ovo sluzi da snimate i slikate desktop (ako ovo nije ukljuceno necete moci slikati i snimati desktop))
Minimize to system tray only (da kada pritisnete dugme minimize ne minimizira u task bar vec u system tray (ove ikone u donjem desnom uglu))

Sada kad smo se upoznali sa osnovnim stvarima, predjimo dalje.

Sljedeci tab na frapsu je FPS

Ja ovaj benchmarking inace ne koristim ali sada da vam pokazem.

Kod mene hotkey za benchmarking je F11 (vi mozete promjeniti, ali vam ja preporucujem da ostavite).
Prvo kliknete na ovaj kvadratic pored "Stop benchmark after" da bude kvakica i onda stavite koliko dugo zelite da traje benchmarking. Fraps ce sam zaustaviti benchmarking. A ukoliko zelite da sami zaustavite bench mora vam biti prazan kvadratic i morate opet pritisnuti F11 kada zelite da zavrsite.
Idemo na drugu stranu FPS-a, FPS overlay (to vam je da vam pokazuje Frames Per Second u uglu vaseg izabira (u mom slucaju je to gornji desni ugao))

Sljedeci tab je Movies:

Sada smo dosli do same poente ovog Tutoriala, snimanje filmova.

Pa da krenemo.
1. Odaberite folder u kojem cete snimati (ukoliko imate vise hard diskova, ili vam je podjeljen na particije (npr hard disk C; i hard disk D) izaberite onu particiju koja ima vise memorije (kao sto sam rekao na pocetku ovog TUT, Fraps jede memoriju)
2. Stavite hotkey za snimanje (preporucujem F9)
3. Izaberite FPS snimanja (preporucujem 30 FPS jer zauzima najmanje memorije a video nece "stopati". Mozete vi izabrati i 100 FPS, ako zelite.)
4. Ovo Full-Size; Half-Size, ja mislim da je to velicina videa (npr ako vam je rezolucija recimo 1024x600, rezolucija videa ce biti 512x300 (ja mislim da se o tome ovdje radi)). Ovo ako stavite Half-Size znacajno ce vam se smanjiti velicina videa, a samim tim i kvaliteta.

Sada mozete vi namjestati ove opcije ispod: Hide mouse cursor in video (sakriti mis u videu), Lock framerate while recording (da vam se zakljuca FPS u igrici na FPS koji ste stavili u FPS-u snimanja), ovu zadnju opciju ne dirajte (ne znam tacno sta ona radi ).
Onda imate zvuk da namjestate kako vam odgovara (npr ako imate vise od dva zvucnika pritisnite multichannel, a ako imate dva pritisnite stereo). Mozete takodje namjestiti i mikrofon (ako imate) da snimate i njega. Da bi to uradili morate pritisnuti na "Record external input" da vam se stvori kvakica, onda odaberite microphone. Mozete i da ukljucite opciju da vam snima mikrofon samo dok drzite odredjeno dugme.

Idemo na sljedeci tab, Screenshots

Ova opcija sluzi za slikanje. Ovo bi vam preporucio da koristite u nekim drugim igricama pored SAMP-a jer on ima svoj sistem slikanja. Stavite hotkey neki drugi osim F8, jer kada budete htjeli da uslikate u SAMP-u, uslikacete bezveze dvije slike.
Nakon toga, izaberite folder u kojem ce vam sacuvati sve slike. Onda izaberite format slike (preporucujem JPG). Mozete ukljuciti i neke druge opcije (kao npr. prva opcija je da vam se vidi framerate na slikama, a druga kad pritisnete hotkey, svakih nekoliko sekundi (koliko vi odaberete) ponavlja slikanje dok vi ne pritisnete hotkey opet.

TO JE TO!
Nadam se da sam vam pomogao.
Ukoliko imam nekih gramatickih gresaka, posaljite mi pm i ja cu ih sto brze ispraviti.

Vas omiljeni
koNa  8)[/font]
Poslednja Izmena: Maj 10, 2012, 11:23:31 PRE PODNE od koNa