295. Sinjska Alka

Započeo [ST]BMW_m3, Avgust 08, 2010, 14:04:00 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Danas, 8. kolovoza, ujutro u 6 sati pucanjem mačkula označen će se početak Alkarskog dana u Sinju.

U 7 sati služena je sveta misa za alkare i održan sat povijesti.

AÄ'utant Frano Ivković  posjetit će predstavnike civilne, vojne i crkvene vlasti te ih pozvati na Alku.

Tri trubača i tri bubnjara točno u 13 sati s Kamička će pozvati  alkare i momke da se okupe kod alajčauÅ¡a pred početak natjecanja za 295. Alku.

Iz ViteÅ¡kog alkarskog druÅ¡tva su potvrdili kako će Alki nazočiti sam državni vrh. Tako će Sinj posjetiti  predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, Predsjednik Sabora Luka Bebić, Predsjednica Vlade Jadranke Kosor, veliki broj saborskih zastupnika, 9 veleposlanika i velik broj predstavnika veleposlanstava. Alki će prisustvovati i visoki  vojni i crkveni dužnosnici


Prijenos današnje Alke je u 16.30 na HRT 2

Povijest:

Sinjska alka je hrvatska viteška igra. Održava se svake godine u prvoj nedjelji mjeseca kolovoza u Sinju, na godišnjicu pobjede nad turskim osvajačima 14. kolovoza 1715. Na taj dan je 700 hrvatskih vojnika iz Sinja uspjelo odbiti navalu vojske turskog seraskera Mehmed-paše Čelića koja je brojala 60.000 vojnika.

Povijest Alke pokazuje da se ona u starini trčala u različito vrijeme nego danas, a prigodice i po dva puta na godinu. Trčala se, npr. 1798. dva puta, na posljednji dan karnevala i 9. svibnja; 1818. godine 15. svibnja i 6. srpnja; 1834. godine 9. veljače; 1838. godine 19. travnja; 1855. (zbog kolere) odgoÄ'ena je čak na 4. listopada. Inače se tek od 1849. redovito trči 18. kolovoza, na roÄ'endan cara Franje Josipa, Å¡to je čak utvrÄ'eno i Statutom iz 1902. Od tada se Alka stalno trči u kolovozu (i po novim pravilima), u prvoj trećini toga mjeseca. Godina 1818. vrlo je značajna u povijesti Alke. Te je godine, naime, na putu po Dalmaciji, Sinj posjetio car i kralj Franjo I., te su mu mjeÅ¡tani, dakako, priredili svečanu Alku. Dobitnika je vladar nagradio briljantnim prstenom vrijednim 800 forinti. Otad se svake godine slavodobitniku iz Beča dostavljalo 100 forinti nagrade, Å¡to je bio, vjerojatno, glavni poticaj daljnjem očuvanju, unatoč oskudicama, te stare, ali i vrlo skupe, viteÅ¡ke igre. Navedimo joÅ¡ nekoliko iznimnijih datuma i ličnosti u povijesti Alke. Godine 1842., 28. ožujka, održana je Alka u čast dolaska u Sinj austrijskoga nadvojvode Albrechta. Iste godine, 22. listopada, održana je Alka u čast dolaska u Sinj nadvojvode austrijskoga Franje Karla. Godine 1875., 18. svibnja, održana je izvanredna svečana Alka u prigodi boravka cara i kralja Franje Josipa I. u Sinju. Car je darovao slavodobitniku Mati Boniću zlatni prsten.


ALKA:


Alkarsko Trkalište:



http://www.youtube.com/watch?v=hE8KZyHM6zw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=j3pCOT4GU54


I Da ovdje ja Živim :D
Poslednja Izmena: Avgust 08, 2010, 14:08:52 POSLE PODNE od [ST]BMW_m3 | Max_Correlli


Nedavno sam imao referat iz bosanskog jezika na ovu temu :D

Ja san Pjehe iz Kučina (Selo pokraj Solina) iša u Sinj CRKA san xD
Mačkule pucaju samo tako bum bum xD
Spava 12h kad doša kući xD
Alkara u Crkvi san vidija pun K....

Citat: Elmedinâ,,¢ poslato Avgust 08, 2010, 18:23:59 POSLE PODNE
Nedavno sam imao referat iz bosanskog jezika na ovu temu :D

hahahahha kolko si dobio? :P

@Enrique
Jel to mozda bila mozda Nedjelja?

Citat: [ST]BMW_m3 | Max_Correlli poslato Avgust 14, 2010, 19:43:04 POSLE PODNE
Citat: Elmedinâ,,¢ poslato Avgust 08, 2010, 18:23:59 POSLE PODNE
Nedavno sam imao referat iz bosanskog jezika na ovu temu :D

hahahahha kolko si dobio? :P

@Enrique
Jel to mozda bila mozda Nedjelja?

Da,prije tjedan dana.. :D

Citat: |SB| Enrique poslato Avgust 15, 2010, 18:00:04 POSLE PODNE
Citat: [ST]BMW_m3 | Max_Correlli poslato Avgust 14, 2010, 19:43:04 POSLE PODNE
Citat: Elmedinâ,,¢ poslato Avgust 08, 2010, 18:23:59 POSLE PODNE
Nedavno sam imao referat iz bosanskog jezika na ovu temu :D

hahahahha kolko si dobio? :P

@Enrique
Jel to mozda bila mozda Nedjelja?

Da,prije tjedan dana.. :D

Bas sam tada i ja bio na toj misi ;)