[TUT]Osnove SQL-a

Započeo Retardinjo, Oktobar 06, 2016, 04:04:59 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Pozdrav svima,

Dakle kao sto naslov kaze pokusat cu vam objasniti ponesto o osnovama SQL-a posto vidim da ovakvog tutoriala nema ili ja nisam dovoljno dobro koristio search na forumu hehe :)

SQL je skraceno od Structured Query Language tj. to je programski jezik, a MySQL je sustav za upravljanje bazom podataka.
Poslednja Izmena: Februar 22, 2018, 22:18:44 POSLE PODNE od Ognjen𝓭𝓮𝓼𝓲𝓰𝓷

Ova slika pojasnjuje osnovnu komunikaciju izmedju klijenta i servera.

Upit / Zahtjev bi recimo bio SELECT id FROM igraci WHERE nick ='Retardinjo'; ,a odgovor bi dakle bio 0 ako gledamo tablicu dole.


1. Izrada tablice

Da bi radili sa SQLom prvo trebamo napraviti tablicu. (Baze podataka se sastoje od mnostvo tablica, mi cemo koristiti samo jednu za svrhe tutorijala)



Svaka tablica se sastoji od redaka i stupaca, svaki redak ima svoj tip podataka tipa INT, FLOAT, CHAR, itd...


Slika ispod objasnjava se tipove podataka koji se mogu koristiti u MySQL-u i mnostvo drugih korisnih informacija koje ce nam kasnije zatrebati.




Tipovi podataka za nasu tablicu bili bi:
ID - int , spremat cemo samo brojeve.
Nick - varchar(20) , spremamo brojeve i tekst.
Novac - int, spremamo brojeve.
Posao - varchar(20), spremamo tekst.


2. Naredba SELECT
sljedeca na redu za objasnit je naredba SELECT.

SELECT sluzi da bi iz tablice izvukli odredjeni podatak ili vise njih ovisno o kriterijima koje postavimo.


SELECT * FROM igraci

asterisk (zvjezdica - *) je tzv. wildcard koji nam omogucuje da iz tablice selektiramo sve atribute.
igraci je tablica iz koje smo selektirali sve atribute.

primjer koristenja SELECT, recimo da zelimo viditi koliko igraca ima u tablici igraci.

SELECT count(*) FROM igraci;

odgovor servera bio bi 4.

3. Naredba WHERE

WHERE je uslov kojim trazimo odredjene podatke koji ako ga se koristi mora ici iza naredbe FROM.


SELECT nick FROM igraci WHERE posao='tutor';

laicki receno znaci izvuci sve nickove u tablici igraci gdje je posao tutor.


Uslov WHERE ima 5 kriterija po kojima se moze traziti odredjeni podatci.


Primjeri binarnog i logickog operatora kao kriteriji za trazenje:
SELECT id FROM igraci WHERE novac < 50000; - primjer koristenja binarnog operatora.
SELECT id FROM igraci WHERE posao='Skolarac' AND nick='pero'; - primjer koristenja logickog operatora.


p.s. tutorial ce se nastaviti, kasno je vec valjalo bi ic spat.

4. Naredba INSERT
INSERT je naredba kojom mozemo dodavati zeljene podatke u bazu podataka.

INSERT INTO igraci (nick, novac, posao) VALUES ('Mujo','243','Elektricar');

Obicnim rijecima ova naredba bi glasila upisi u tablicu igraci pod nick - Mujo, novac - 243 i pod posao - Elektricar.

Ovo bi bilo pojasnjenje svakog djela primjera:
INSERT INTO - ime tablice gdje zelimo zapisati podatke i u nastavku koje podatke zelimo zapisati(e.g. nick, novac, posao, itd...)
VALUES - naredba iza koje pisemo koje podatke zelimo zapisati u tablicu istim redosljedom kako smo ih naveli prije INSERT INTO naredbe.


5. Naredba UPDATE
UPDATE je naredba kojom mozemo mjenjati postojece podatke u bazi podataka tj. tablici ovisno o kriterijima koje postavimo.

Primjer koristenja UPDATE naredbe:

UPDATE igraci SET novac='9999' WHERE nick='Retardinjo';

Prevedeno na naski bi znacilo: promjeni trenutnu vrijednost novac na 9999 u tablici igraci gdje je atribut nick Retardinjo.

Pojasnjenje svakog djela primjera:
UPDATE - naredba iza koje pisemo ime tablice u kojoj zelimo izvrsiti promjene
SET - naredba iza koje pisemo atribut i vrijednost koju zelimo postaviti.
WHERE - uslov kojim definiramo red na kojem zelimo izvrsiti te promjene.

6. Naredba DELETE
DELETE je naredba pomocu koje mozemo obrisati sve ili pojedinacne atribute/podatke u tablici ovisno kakve kriterije postavimo i s kojim ciljem brisemo podatke iz tablice.

DELETE FROM igraci WHERE id='0';

iliti obrisi sve podatke koji imaju id 0 iz tablice igraci, ukoliko izostavimo uslov WHERE izbrisali bi sve podatke iz tablice igraci.

Pojasnjenje svakog djela primjera:
DELETE FROM - naredba iza koje upisujemo naziv tablice iz koje zelimo izbrisat odredjene ili sve podatke.
WHERE - uslov kojim odredjujemo koje podatke zelimo brisati.


Ovdje cu stati sa osnovama SQL-a, ukoliko imate pitanja ili bilo kakvu konstruktivnu kritiku slobodno mi posaljite PM ili postajte pitanje.
Takodjer ukoliko smatrate ovakvo postanje spamom molio bih nadlezne da spoje sve u jednu temu posto vidim da je uredjivanje postojece teme zabranjeno.
Pozz  :)


Hvala na objasnjenju :)

TIIIIIRRRRRRUUUUUU RIIIIIIIIIIIIIIIII RUUUUUUUUUUUUU


Odlicno objasnjeno,ali ne pise se podatci nego podaci to je sibilarizacija :D

Danas baš ovo gledao, dosta pomoglo :D Hvala
heroin rap - Moskri u kuci, od sledece lajne glava ce mi puci

Citat: Maxwellâ,,¢ poslato April 06, 2017, 21:38:03 POSLE PODNE
Odlicno objasnjeno,ali ne pise se podatci nego podaci to je sibilarizacija :D
Da, u pravu si. Nisam isao za tim ali sada znam za ubuduce.
Edit. Izgleda da sam ipak tocno napisao http://sjedi5.com/kako-se-pise-pravilno-hrvatski/rijec/podaci-ili-podatci/
Poslednja Izmena: April 24, 2017, 17:39:28 POSLE PODNE od Retardinjo

Svaka čast, sviÄ'a mi se ovaj način koristeći slike lako je ljudima prikazati Å¡ta se ustvari dogaÄ'a.

Samo nastavi

"They have computers, and they may have other weapons of mass destruction."

Svaka cast za tutorijal, odlican je i pomoci ce mi ako kad budem koristi MySQL.