◄ Rootovanje Telefona ►

Započeo Vasic, Januar 12, 2020, 22:24:33 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Rutovanje Android Uredjaja
Sta je zapravo Rutovanje? Pre svega da napomenem, telefoni koji budu uspesno rootovani gube garanciju.
Ruting je proces kojim se ukidaju ograniucenja i omogucava se potpuni pristup tom uredjaju. Vlasnici rutovanih Android telefona ce imati vise kontrole nad mnogim stavkama, funkcijama i performansama svog telefona. Sustinski, rutovanje znaci pristup korenu operativnog sistema.

Mane Rutovanja
Prva mana jeste, kao sto sam gore vec rekao, da se gubi pravo na garanciju. Ukoliko Vam je nov telefon, preporucujem Vam da ne pokusavate ovaj proces. Druga mana jeste da postoji mogucnost brikovanja vaseg telefona (brick = cigla), sto mozemo reci da je to nepopravljivo. To je moguce ukoliko programi i instrukcije nisu dobri. Takodje, moze doci i do brickovanja telefona sa bilo kojim programom, ukoliko ne pratite pravilne instrukcije. Treca mana je mogucnost dobijanja virusa. Kod rutovanih telefona se flesuje njihov ROM sa nezvanicnim (Custom) programima. Kad god vrsite promene u softverskom kodu, rizikujete i dobijanje virusa.

Prednosti Rutovanja
Rutovanje telefona, pored mana, donosi i prednosti. Android korisnici koji imaju rutovan telefon, dobijaju aplikaciju SuperU(ser) ili Superkorisnik. Ova aplikacija vam omogucava da kontrolisete koje aplikacije imaju pristup korenu sistema. Ima jos prednosti, kao, na primer, oslobadjanje memorije, nezvanicni ROM etc.. Da vam dam jedan bolji primer, kada rootujete telefon, pomocu aplikacije sa Google play prodavnice mozete promeniti sistemske emojie. Ja sam ih promenio na IOS 12.1 (znam da nikog ne interesuje, al 'aj).

Upozorenje
Moramo da Vas upozorimo pre nego sto se odlucite za odluku rootovanja telefona. Ukoliko se odlucite, snosite rizik mogucnosti brikovanja telefona.
Postoje stotine programa za rooting, ali, ja cu vam danas pokazati metodu vrsenja rootinga pomocu programa kojeg sam ja koristio.

Kako rootovati telefon
Root, kao sto sam gore rekao, se moze izvrsiti u stotinama aplikacija, ali ja cu vam pokazati kako rootvati telefon u programu kojeg sam ja koristio.
Vrsicemo root preko aplikacije Kingo Root koju skidate na vas racunar. Kada je skinete, instalirajte je kao i svaku drugu. Ne zauzima puno (60mb).
Ikonica aplikacije ovako izgleda (mozda vam nije ovakva, zavisi koju verziju skidate. Zavisi kad citate ovu temu, pa je aplikacija updateovana i dobila nov izgled):

Otvorite aplikaciju, i konektujte vas telefon za racunarom pomocu USB kabla. (Morate ukljuciti USB Debugging u Developer options na telefonu).
Interfejs aplikacije:

Kada konektujete vas telefon za racunarom, sacekajte par sekundi da se instaliraju potrebni drajveri i uspostavi veza (moze potrajati do par minuta).

Nakon zavrsetka, prikazace vam se model vaseg uredjaja i opcija ROOT na dnu aplikacije.

Proces rutovanja moze potrajati do 10 minuta. Eventualno 20 minuta. Tokom rutovanja, vas telefon ce se par puta restartovati, sto je sasvim u redu, nemojte se uplasiti. Pokusajte biti oprezni da slucajno prekinuli konekciju vaseg telefona i racunara, mislim da ne otkacite vas USB kabl.
Nakon zavrsenog roota, u aplikaciji ce vam pisati da li vam je root USPESAN ili NEUSPESAN.

Male su sanse da bude neuspesan. Ukoliko bude neuspesan, ne brinite, vasem telefonu se nista nece dogoditi.
I konacno, uspeli ste rootovati vas telefon! Kada upalite telefon, ili se sam upalio vec, dobicete aplikaciju SuperUser (SuperU) = Superkorisnik, cemu sluzi sam rekao gore.

Kako ukloniti root
Ukoliko vam root nije potreban, mozete ga ukloniti pomocu iste aplikacije. Jednostavno, opet povezite vas telefon sa racunarom i pokrenite aplikaciju.

Stisnite opciju REMOVE ROOT, i proces uklanjanja rootovanja ce poceti. U proseku, on traje od 3 do 5 minuta. Nakon procesa uklanjanja, dolazi zavrsnica. Tu vam Kingo Root saopstava da li je remove root uspeo.


KRAJ
Hvala vam sto ste procitali ovaj tutorijal postavljanja i brisanja rutovanja na vasem android uredjaju. Ukoliko vam se telefon brikuje, niko nije duzan snositi tu odgovornost sem vas. Moguce je da ima gramatickih gresaka ali ne zamerite :)
Poslednja Izmena: Januar 12, 2020, 22:29:21 POSLE PODNE od Vasic
• Website: www.vasic.dev
Web & Cyber Security Enthusiast

Bojao sam se ovo raditi pored dosta tutorijala a i dalje ne bih izložio fon riziku jer znam da ću ja nešto zajebati hahhahaha
Sve u svemu odličan tutorijal,
btw "%u0161" = "š" ;)

Citat: daddy. poslato Januar 12, 2020, 22:28:50 POSLE PODNE
Bojao sam se ovo raditi pored dosta tutorijala a i dalje ne bih izložio fon riziku jer znam da ću ja nešto zajebati hahhahaha
Sve u svemu odličan tutorijal,
btw "%u0161" = "š" ;)
Popravio sam sad sve, inace lepo je prikazivalo sve, al' kad sam refreshao stranicu sve se promenilo..

Inace, zamolio bih moderatora da pinuje ovu temu. :)
• Website: www.vasic.dev
Web & Cyber Security Enthusiast

Dobro si ovo odradio, brao, ja sam rootovao svoj pokojni LG bez problema sa slicnim tutorijalom

Citat: androo poslato Januar 12, 2020, 23:11:31 POSLE PODNE
Dobro si ovo odradio, brao, ja sam rootovao svoj pokojni LG bez problema sa slicnim tutorijalom
Pokoj duse vasem telefonu haahahahahah :D Hvala svakako. :)
Inace, ne bih uradio tutorijal da ja nisam ovo iskusio. :) Tako da sam gotovo siguran da ce vam raditi ako pratite bas detaljno instrukcije koje su date
• Website: www.vasic.dev
Web & Cyber Security Enthusiast

Ima i aplikacija KingRoot sa kojom se još lakše rootuje telefon, ne trebas ga povezivati sa kompom uopste, 2 telefona sam vec rootvao sa njim i rade bez problema  ;)

Sjećam se kada sam imao neki samsung galaxy young, neki prastari model.

Pa kada sam ga root-ovao, ma mogao sam hakovati NASA-u sa njim :D

Ah kada se sjetim :)
CitatElectric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels!

Voli sve ne pravi razliku by LoOdaK




Citat: Archy poslato Januar 12, 2020, 23:53:26 POSLE PODNE
Ima i aplikacija KingRoot sa kojom se još lakše rootuje telefon, ne trebas ga povezivati sa kompom uopste, 2 telefona sam vec rootvao sa njim i rade bez problema  ;)
Oni su se iskljucili (went offline) 24. Decembra i sad imaju aplikacije starijih verzija, nece vise biti updateova. Skidao sam je, tu treba da se requesta i ceka nekoliko sati da prihvate, ako prihvataju.
Citat: LoOdaK poslato Januar 13, 2020, 00:14:05 PRE PODNE
Sjećam se kada sam imao neki samsung galaxy young, neki prastari model.

Pa kada sam ga root-ovao, ma mogao sam hakovati NASA-u sa njim :D

Ah kada se sjetim :)
Hahaha :D
• Website: www.vasic.dev
Web & Cyber Security Enthusiast

Ja ne zelim da moj telefon bude rutav  :D
Nice tutorial svakako  ;)

Veri najs
Pinovano!
[ мαтяүx ]
- Pusti našu pjesmu , tebi čuvam zadnji ples -

Hvala svima :)
• Website: www.vasic.dev
Web & Cyber Security Enthusiast


Hvala :D
• Website: www.vasic.dev
Web & Cyber Security Enthusiast