SA:MP Server - Linux

Započeo Vasic, April 11, 2023, 14:03:46 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Linux Server - Kako podesiti i pokrenuti SA:MP linux server?


Dakle, zašto baš Linux?
Iako je Windows popularaniji izbor za SAMP servere, upotreba Linux operativnog sistema može pružiti neke prednosti u pogledu stabilnosti, bezbednosti, fleksibilnosti i performansi.

  • Stabilnost: Linux je poznat po svojoj stabilnosti i pouzdanosti, što može biti ključno za dugotrajan rad servera. Linux operativni sistem je dizajniran da bude otporan na padove i greške, što ga čini idealnim izborom za postavljanje servera koji zahteva neprekidno online prisustvo.

  • Bezbednost: Linux je poznat po svojoj visokoj bezbednosti. Linux operativni sistem je manje podložan virusima, malverima i drugim zlonamernim softverima u poređenju sa Windows operativnim sistemom. To može biti posebno važno za online servere koji su izloženi potencijalnim pretnjama sa interneta.

  • Fleksibilnost: Linux je otvorenog koda, što znači da vam pruža veću fleksibilnost u prilagođavanju i konfigurisanju servera prema vašim potrebama. Možete pristupiti izvoru i promeniti ga prema svojim zahtevima, što može biti korisno ako želite da prilagodite server prema specifičnim zahtevima vaše zajednice.

  • Performanse: Linux operativni sistem je poznat po svojoj visokoj efikasnosti i performansama, što može doprineti bržem i efikasnijem radu SAMP servera.
Šta je potrebno za početak?

  • Linux server sa SSH pristupom: Morate imati pristup Linux serveru putem SSH-a, što vam omogućava da upravljate serverom putem komandne linije.

  • libstdc++ 6 biblioteka: Morate imati instaliranu libstdc++ 6 biblioteku na svom Linux serveru. Ova biblioteka je potrebna za pokretanje SAMP servera.

  • SSH klijent, kao što je PuTTY: Morate imati instaliran SSH klijent na svom računaru, kao što je PuTTY, kako biste se mogli povezati sa Linux serverom putem SSH-a i vršili komande.

  • Prosleđen UDP port: Morate proslediti UDP port na svom ruteru ili firewallu kako biste omogućili SAMP serveru da komunicira sa igračima. Podrazumevani UDP port za SAMP server je 7777, ali možete koristiti i drugi port ako želite.


Preuzimanje servera
Prvo, idite na SA-MP stranicu za preuzimanje i pronađite URL za Linux Server. Zatim koristite wget komandu, praćenu URL-om, da preuzmete SA-MP Server na svoj server. Nakon toga, raspakujte fajlove iz arhive.
wget http://files.sa-mp.com/samp037svr_R2-1.tar.gz
tar -zxf samp03*.tar.gz
cd samp03




Kao što možemo da vidimo, tu su svi neophodni fajlovi baš kao na Windowsu.


Konfiguracija servera
Sada moramo da promenimo podešavanja u server.cfg fajlu kao što je ime, RCON lozinka, gamemode... To radimo najobičnijim tekst editorom, u mom slučaju nano.


Izmenjene podatke možete proveriti komandom cat. Ukoliko želite da pokrenete neki drugi gamemode (na primer preuzmete sa ovog foruma), jednostavno ga ubacite u gamemodes direktorijum i dodate ga u server.cfg.
U zavisnosti koje plugine taj mod koristi, dodate još jednu liniju u server.cfg gde ćete naznačiti njihovu upotrebu. Jednostavno je.


Pokretanje servera
Sada možemo da pokrenemo naš server. Pre pokretanja, potrebno je da postavimo određene permisije (dozvole) kako bi uspeli da pokrenemo server. To radimo komandom za manipulaciju privilegija - chmod. Postavićemo privilegije na 700 (7 - dozvole za vlasnika, 0 - dozvole za grupu, 0 - dozvole za ostale korisnike).

[pawn]chmod 700 *[/pawn]

Postoji više metoda da pokrenete Vaš server na Linuxu, ja ću se voditi tradicionalnom i najjednostavnijom.

[pawn]./samp03svr[/pawn]


Međutim, evo objašnjenja i za ostale:

  • Prva metoda: Korišćenje nohup komande da bi server ostao aktivan u pozadini čak i nakon što zatvorite SSH prozor. Komanda izgleda ovako:
    nohup ./samp03svr &
    Detaljni log će biti smešten u fajlu nohup.out, koji će biti kreiran u direktorijumu gde ste izvršili komandu. nohup je instaliran na većini Linux servera.

  • Druga metoda: Omogućava SA-MP Server procesu da radi u pozadini. Prednost ovog načina je što možete nastaviti da radite u shell-u, tako da ne morate otvarati novi prozor. Na nekim Linux serverima, proces će nastaviti da radi i nakon što zatvorite SSH prozor, ali ovo nije uvek slučaj.
    ./samp03svr &
    Nema kreiranih log fajlova ili slično. Shell će vratiti PID (procesni identifikator) procesa koji je upravo pokrenut. Ova metoda je podržana na svim Linux serverima.

  • Treća metoda: Tradicionalna metoda i verovatno najjednostavnija za razumevanje. Server će biti pokrenut u istom prozoru, tako da će svi eventualni errori biti direktno vidljivi kao output. Međutim, normalan output kao što je na Windowsu neće biti vidljiv na Linuxu.
    ./samp03svr
    Server će biti ugašen nakon što zatvorite prozor. Ova metoda može biti najbolja za potrebe debagovanja koda, jer je vrlo jasna.

Kako održavati server online možete pronaći ovde pod sekcijom "Keeping the Server Online".


Hvala Vam što ste odvojili vreme da pročitate tutorijal.
Nadam se da ste uspeli da razumete kako funkcionise Linux server.

Moguće su greške, ne zamerite. Ukoliko uočite nešto što je nepravilno, napišite u komentaru.
Ukoliko Vam treba dodatna pomoć oko ove oblasti, napišite u komentaru ove teme (ne privatne poruke).
Sve ovo možete da pronađete online, ili na alternativnim samp-wiki stranicama, ali evo i ovde za one lenje osobe.
• Website: www.vasic.dev
Web Development & Cyber Security

Njima je windows komplikovan a ne linux tek  :D

Bespotrebno ulazes vreme u ovaj forum da bi nekog nesto naucio

 lepo je rekao naithan,aezakmi ali svaka cast za tutorial
Sunce greje lagano šetam se po Voždovcu
Moja kučka i ja, furam je na povodcu
Zove se Lola i nije nešto lepa
Ali meni daće lapo kada dokopa se repa
Rođena na ulici, dolazi iz geta
I zato je gangsta kučka, a ne starleta
Zahvaljujući njoj meni dignuta je đoka
Krov je spušten, vožnjica od bloka do bloka
I ako glumiš mangupa jebaće ti mamicu
U tašni nema lak za nokte, ali ima palicu
Odrasla na Medaku, iz huda je sestra
Nijedna Snoopova kučka nije tol'ko gangsta
Za nju sam 'Pac, ona moja je Madonna
Ako znaš još neku takvu javi mi preko fona
I kada njesra izbije ona ne vata pištolja
Već nabada na prvu jer je gangsta drolja

Citat: aezakmi poslato April 11, 2023, 14:22:47 POSLE PODNE
Bespotrebno ulazes vreme u ovaj forum da bi nekog nesto naucio
Višak slobodnog vremena, pa rekoh što da ne objavim nešto. Ubijem dosadu ovako :D
• Website: www.vasic.dev
Web Development & Cyber Security

Citat: Vasic poslato April 11, 2023, 15:03:22 POSLE PODNE
Višak slobodnog vremena, pa rekoh što da ne objavim nešto. Ubijem dosadu ovako :D

Ako ti je visak slobodnog vremena, pa sto ne pises, idemo odmah u Rustico xD

Sve je lepo sto pokusavas nauciti ljude linuxu, ali ako ne znas, nemoj da pomazes! Samo ces jos gore napraviti kad ih naucis pogresno. chmod 700 na citav folder...Jos si trebao rekurzivno staviti to...
Ja iskreno ni ne ra zumem koji kurac cackas postojece dozvole nakon extracta iz gzip...Lepo je za samp03svr, announce i samp-npc stavljeno 755, i za fajlove 644...Plus je na folderima 755, sto je taman...700 je validno samo u odredjenim slucajevima ali ti slucajevi onda ne idu na 700 dozvole nego se odvaja virtualizacijom...
Discord: fros7y
Resavam sve HITNE probleme za samp i generalno u vezi administracije i odrzavanja servera za $$$.

Ne skriptam generalno osim ako nije neka sitnica da se napravi ili popravi.

DM na Discord pa po dogovoru. Uplate samo preko paypal ili na banku direktno. Nista western, kripto i ostala sranja.

Želim napomenuti da se moj tutorijal zasniva na zvaničnom (alternativnom - stranica je klonirana) izvoru informacija, kao što je https://sampwiki.blast.hk/wiki/Linux_Server, koji je verodostojan izvor za podešavanje SAMP servera. Razumem da su saveti koje sam dao u vezi podešavanja dozvola na SAMP serveru osnovni i mogu se primenjivati u većini slučajeva. Ipak, svaka situacija može biti jedinstvena i zahtevati prilagođavanje u skladu sa specifičnim zahtevima sistema ili virtualizacijom, kao što si spomenuo.
• Website: www.vasic.dev
Web Development & Cyber Security

Citat: Vasic poslato April 11, 2023, 23:04:44 POSLE PODNE
Želim napomenuti da se moj tutorijal zasniva na zvaničnom (alternativnom - stranica je klonirana) izvoru informacija, kao što je https://sampwiki.blast.hk/wiki/Linux_Server, koji je verodostojan izvor za podešavanje SAMP servera. Razumem da su saveti koje sam dao u vezi podešavanja dozvola na SAMP serveru osnovni i mogu se primenjivati u većini slučajeva. Ipak, svaka situacija može biti jedinstvena i zahtevati prilagođavanje u skladu sa specifičnim zahtevima sistema ili virtualizacijom, kao što si spomenuo.
Lepi, ti si chmod sve u folderu na Read Write i Execute za korisnika...Ako se vec predstavljas kao `Cyber Security Enthusiast` onda valjda i sam znas cemu to sve moze da vodi i koliko je opasno...O tome da si napisao "sta treba imati" a nigde nisi spomenuo ia32-libs ako je OS x86_64 nisam nista ni reko posto nije ni bitno naspram prokletih dozvola koje su proste kao pasulj ali ocigledno za neke nuklearna fizika.
Discord: fros7y
Resavam sve HITNE probleme za samp i generalno u vezi administracije i odrzavanja servera za $$$.

Ne skriptam generalno osim ako nije neka sitnica da se napravi ili popravi.

DM na Discord pa po dogovoru. Uplate samo preko paypal ili na banku direktno. Nista western, kripto i ostala sranja.

Citat: Sniffie White poslato April 11, 2023, 23:19:37 POSLE PODNE
Lepi, ti si chmod sve u folderu na Read Write i Execute za korisnika...Ako se vec predstavljas kao `Cyber Security Enthusiast` onda valjda i sam znas cemu to sve moze da vodi i koliko je opasno...O tome da si napisao "sta treba imati" a nigde nisi spomenuo ia32-libs ako je OS x86_64 nisam nista ni reko posto nije ni bitno naspram prokletih dozvola koje su proste kao pasulj ali ocigledno za neke nuklearna fizika.
Što se tiče chmod komande, preporučio sam osnovne dozvole (Read, Write, Execute) za korisnika kako bi server mogao normalno da funkcioniše. Međutim, razumem da postoje određeni rizici i opasnosti kada se radi sa dozvolama, i svakako se preporučuje pažljivo proučavanje i razumevanje svih potencijalnih posledica.

Takođe, napominjem da svaka situacija može biti jedinstvena i zahtevati prilagođavanje u skladu sa specifičnim zahtevima sistema ili virtualizacijom. Što se tiče ia32-libs, hvala na sugestiji, mogao sam ga pomenuti kao opcionalni zahtev za x86_64 sisteme.

U svakom slučaju, preuzeto je sve sa wiki stranice, i moguće je da sam pogrešio.
• Website: www.vasic.dev
Web Development & Cyber Security