MySQL Struktura (Optimizacija)

Započeo PabloK, Maj 08, 2020, 00:25:20 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MySQL Struktura


Pozdrav svima, skoro sam obratio pažnju na balkanske modove i video sam da za razliku od Engleskih/Španskih/Ruskih ne koriste (My)SQL kako bi on trebao da se koristi.

Šta mi se ne sviđa/gde grešite?
Primetio sam da ljudi misle da je poenta MySQL-a da "samo radi" kada prebace svoj mod iz Y_INI-a u MySQL (jer je obično reč o malo starijim modovima), e tu se varate.

Poenta je da dazabaza bude organizovovana i da sve bude povezano Foreign Key-om (ON DELETE CASCADE, ON UPDATE CASCADE konkretno)

Kako Vi to radite (uzeo sam random databazu iz Gamemode skripte):

nešto_rp i unutra je bukvalno sve (id, username, password, email, pol, država, godine, broj telefona, kartica, admin, admin pin, gamemaster, i još 70 unosa)

E sada, databaza je ovako previše pretrpana pa kako bi ja to uradio jeste:

Nazvao bih bazu recimo ovako, nešto_db
Unutar te baze napravim ovako, recimo
player_account (id, username, password, mail)
player_character(pol, država, godine, skin, religija i šta sve ne a da je povezano DIREKTNO sa karakterom)
player_inventory(pizza, sokići, lebovi i ostale stvari)

I sve to kada se učitava koristite JOIN funkciju (znaci samo 1 query, ne 7 malih haha)

Razlozi su brojni zašto treba ovako raditi, a krenuću od osnovnih:
Lako se managuje-uje sama baza,
Učitavate samo ono što Vam treba, ne i bespotrebne stvari (jer i SQL sam po sebi poseduje logičke uslove pa recimo ukoliko igrač nema Ranac nemoj da mu učitavaš Inventory uopšte jer nema potrebe za tim) što automatski sve čini više fluidnim


Evo korisnih linkova:
https://www.guru99.com/database-normalization.html ili http://agiledata.org/essays/dataNormalization.html
https://support.office.com/en-us/article/database-design-basics-eb2159cf-1e30-401a-8084-bd4f9c9ca1f5
https://www.w3schools.com/sql/sql_join.asp

Ovo ste učili iz matematike, da, matematike, (ko nije prespavao, naravno) kreiranje unija skupova, ko je mislio da će matematika biti korisna eh ;)

P.S Takođe Vas molim da pre samog korištenja MySQL-a naučite da koristite dizajner (poslednja opcija u PhpMyAdmin-u) jer se lakše kreiraju FOREIGN KEY-evi koji su ovde neophodni

EDIT: U primerima sam samo na brzinu napisao imena, molio bih Vas da key-evi imaju prefix sufix-a baze, na primer za player_account da bude account_id, account_username a za character da bude character_sex, character_years itd
Poslednja Izmena: Maj 08, 2020, 00:28:28 PRE PODNE od PabloK
Dok ne prestanete da gledate front i zapravo malo pogledate svoj back-end od vas skriptera nikada neće biti niti bilo čega drugoga.

konacno neko nesto pametno da napise

TIIIIIRRRRRRUUUUUU RIIIIIIIIIIIIIIIII RUUUUUUUUUUUUU

Citat: Fqris poslato Maj 08, 2020, 00:37:54 PRE PODNE
konacno neko nesto pametno da napise
Gluposti ne pišem prijatelju stari :D

Hvala <3
Dok ne prestanete da gledate front i zapravo malo pogledate svoj back-end od vas skriptera nikada neće biti niti bilo čega drugoga.

Korisna stvarcica, narocito posle autizma koji sam nedavno procitao :) Ulg. dobro realizovano.
- Znate ono kada ljudi na instagramu stavljaju neke mudre poruke u biografiji?
E pa ja cu isto. -


"Kad zatvorim oci, ne vidim nista."

Citat: Diler Cvaraka poslato Jun 02, 2020, 23:32:11 POSLE PODNE
Korisna stvarcica, narocito posle autizma koji sam nedavno procitao :) Ulg. dobro realizovano.

Korisno, pohvale za trud, napokon nesto tako reci pametno haha, btw ovo mi je 1 kom na win 10 posle 2 godine ahh
Balkan Moon v1.0 by Foxy

Owner // Scripter Balkan Moon

u Potpisu Foxy.

Ne pipaj lava Foxy, radi na BM-u :D :D :D
[4.7.2019] Respect For: Purda | Basovski | Mister Naithan | BICEL KO MI BUNTA | 7.9: Vasic[/b]

* Server [5.1.2019 Created]
* Scripter on Power Gaming
* Scripter on Night Life
* Scripter on Arena Gaming
* Scripter on duty (Balkan Moon)

[23.5.2k19] Messi u skriptanju hehe ;)
[7.8.2k19]OLD Minecraft Developer & Player (2016-2018)

#FOXYSCRIPT[/b]
MAPPER U POKUŠAJU :/[/b]


Da se razumemo, ovo je zdrav razum a ne optimizacija.
Ali ti ovo pises ljudima koji godinama obicne nizove i petlje ne zele da nauce....
Discord: fros7y
Resavam sve HITNE probleme za samp i generalno u vezi administracije i odrzavanja servera za $$$.

Ne skriptam generalno osim ako nije neka sitnica da se napravi ili popravi.

DM na Discord pa po dogovoru. Uplate samo preko paypal ili na banku direktno. Nista western, kripto i ostala sranja.