Linux - Pitanje za sve koji ga ne koriste?

Započeo Sage, Jul 24, 2021, 02:14:36 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Citat: Darkic poslato Avgust 01, 2021, 22:33:50 POSLE PODNE
A dobro, nekome ko godinama radi u programima na Windowsu, koji nisu kompatibilni sa Linux-om i mozda ne rade na Wine-u bas najbolje je iskreno gubljenje vremena da se navikavaju na alternativu. Ja sam vec nekih 15 dana na Arch Linux-u i da budem realan, za sada nemam nikakvih problema. Vecinu programa koje koristim sam nasao ili na official stranicama, ili na arch user repository-u.
Baš tako, najjače kod linuxa je što imaš dosta kernela koje sam možeš da buildaš baš za svoj sistem, a neki dolazi i out-of-box sa pečevima kao tkg pds koji sada koristim
Jedino me nervira što dosta njih se plaši Linuxa, kontam navikli su i sve ali plaše se zbog laži kojih je i ova tema prepuna (npr da se stvari predugo instaliraju, da ne možeš da pokreneš steam igre i slične), inače sa svim ostalim razlozima se slažem (tipa da nećeš zbog adobe-a da pređeš i sl) :D
Mada kažem, uvek postoje open-source alternative i tako će Linux uvek jebati windows u bulju jer FOSS community nenormalno brzo gura alternative, posebno ove bitne :D

Dobro gotivis linux, nisi naveo neku specificnu prednost niti primjenu zbog koje bi neko prešao, windows je za standardne korisnike dovoljan i to je to, isto kao da ja sad kazem jao kako je macos dobar, svi bi trebali pljunuti 2000e jer je izgled bas kastomabilan

Citat: CADILAB poslato Avgust 01, 2021, 23:05:04 POSLE PODNE
Dobro gotivis linux, nisi naveo neku specificnu prednost niti primjenu zbog koje bi neko prešao, windows je za standardne korisnike dovoljan i to je to, isto kao da ja sad kazem jao kako je macos dobar, svi bi trebali pljunuti 2000e jer je izgled bas kastomabilan
Eh, ne baš, postavio sam na ovom forumu baš zato što dosta ljudi ovde ima 8GB rama (a i manje da se ne lažemo), Windows na idle vuče 2.4GB rama upališ Chrome eto te već na ~70% :)
Na Linuxu je stanje mnogo drugačije, meni Arch sa najzahtevnijim Desktop Environmentom vuče ravno 520mb idle, sa Xfce-om je na primer to 400 (frendu 320 sa vanilla xfce-om).

Znači meni sa upaljenim Firefoxom (4 taba) , Discordrom, Telegramom, Spotifyem (tui + spotifyd) sistem koristi 1.8GB rama (uz to da KDE Plasma (Desktop Environmentom) vuče najviše od svih njih zbog vidžeta na dekstopu), znači realnih 1.5GB da uzmete neki normalan distro sa GNOME40 ili Xfce (ovako još manje RAMa)
Ovo bi na windowsu vuklo bar 4GB :)

+ Windows je prebloatan sa ostalim non-free sranjima koje ni ne koristiš a moraju da rade u pozadini, čak na windowsu kada neke stvari ugasiš one opet rade (manje troše ali troše) i slično

Na Linuksu si zato slobodan čovek, imaš previše RAMa i procesora na korištenje nego na windowsu, i najvažnije - apsolutno sve se laške instalira, updateuje nego na windowsu (naravno za džaba)

I da dodam da je meni Arch podešen da vuče sa Kragujevačkih (prirodno-matematički faks)/Bugarskih servera tako da leti download (nema limita, na primer kada skidate neku windows app skida po 4mb/s dok ovako meni skida po 24..) :D

Poslednja Izmena: Avgust 01, 2021, 23:27:38 POSLE PODNE od Sage

Citat: Sage poslato Jul 24, 2021, 02:55:57 PRE PODNE
Ma ne trigerujem se, samo sam krenuo da koristim Linux aktivno od početka godine, distro hoppovao sam i mogu da ti kažem da je mnogo bolji od WIndowsa
I ovaj Windows 11 nije ni pola lep ni customisable kao na primer KDE Plasma :)
Windows 11 verovatno ima ranjivosti jer ima mogucnost koriscenja Android aplikacija na samom sistemu i jos nekih sitnih stvari. Samo to treba dobro, ali bas dobro, istraziti. :)
Sto se tice Linuxa, personalno ga koristim i vise preferiram od Windowsa. Zasto? Sigurniji, lepsi i pristupacniji nego Windows, i jos naravno jer se bavim sajber bezbednosti. Obicni korisnici koji ne planiraju da uranjaju previse u programiranje, sajber bezbednost ili nesto slicno, ne zele koristiti Linux. Naravno, postoje korisnici koji bi se opet opredelili za Linux iako se ne bave programiranjem ili necega drugog sto se tice racunarstva, to su najcesce oni koji koriste racunar za filmove, pisanje dokumenata, fotografije itd... Vecina kompanija u poslednje vreme koristi linux (najcesce Ubuntu) jer je sigurniji.
• Website: www.vasic.dev
Web Development & Cyber Security

Da rascistimo ovo. Prvo linux je free, ali mi zivimo u zemljama gde niko ne pita za licensu windows-a osim ako nisi neka firma (a ni tada bogami, samo pogledaju da imas sticker od windows license i dobar si). Tako da to "free" pada u vodu kao prednost.
Druga stvar, Windows 7 na 6gb ram-a radi savrseno i nebitno je sta radis posto ako ti treba ram on ce smanjiti svoj footprint do ispod 1GB. Mozda i verovatno ce neke linux distribucije raditi bolje na starijem hardveru nego windows, ali cinjenica je da ce oboje raditi tako da i ta prednost isto pada u vodu osim ako nisi neko kome su bitne performanse.

Dok jedan od razloga zasto ne bi prelazio na linux su programi i igre koji ne podrzavaju linux, a nih je da budemo iskreni vecina. Ono sto ima na linuxu jednostavno u vecini slucajeva nije dovoljno dobro kao za windows, i da budemo iskreni cak i da ima, prilagodjavati se na neku novu stvar bez potrebe i beneficija je gubljenje vremena u vecini slucajeva. Tako da sama cinjenica da nemas programe na koje si navikao ili to da moras da se mucis sa WINE da bi ih pokrenuo na linuxu je dovoljan razlog da ne prelazis na linux.

Ja sam koristio Linux Mint i Elementary OS skoro dve godine, ali sada jednostavno i da hocu ne mogu da predjem na linux a da ne zrtvujem nekim stvarima. I to su od nekih "gluposti" tipa pc igara do stvari tipa Photoshopa i Visual Studia (ne pricam o code nego community).
Linux scena je znacajno napredovala u poslednih 10tak godina, dosta stvari je postalo dostupno, cak su nvidia i amd izbacili dosta stabilne drajvere i vise nema skidanja nekih third party, compajlovanja i cuda (a to je kako je ranije radio linux), danas je to dva klika. Ali dostupnost programa i igara sa windowsa su jako limitirajuci faktor i u vecini slucajeva razlog zasto ljudi ni ne probaju linux (zasto bi neko ko igra igre svaki dan zrtvovao time samo da moze da kaze da koristi linux?).

Inace, sto se sigurnosti tice, to je relativno, daj linux nekome ko nezna da ga koristi, i napravice toliko rupa da ces moci da biras kuda ces i kako ces da upadas...
Discord: fros7y
Resavam sve HITNE probleme za samp i generalno u vezi administracije i odrzavanja servera za $$$.

Ne skriptam generalno osim ako nije neka sitnica da se napravi ili popravi.

DM na Discord pa po dogovoru. Uplate samo preko paypal ili na banku direktno. Nista western, kripto i ostala sranja.

Citat: Sage poslato Avgust 01, 2021, 21:12:01 POSLE PODNE
Misliš jedna komanda i 12 sekundi? ;)
Zbog ovakvih kao vi što seru bez toga da ne znaju ni L od Linuxa niko neće ni da mu da šansu lmao
brate linux niko ne podržava i ćao nisam ja reko da je loš jer je linux početak svega ali jednostavno ljudi kao što smo mi ovde nemaju potrebnu za tim


credits: Xunder, Ino420, Muma

Citat: Pottus;3903994SetPlayerPos("dreni1998", 666.666, 666.666, 666.666, 666.666);    ///// GO IN HELL MOTHERFUCKER

https://i.imgur.com/XHLx9oj.gif
https://i.ibb.co/ZJqQKWT/NXRX.gif

Citat: ᗪ卂乂 poslato Avgust 22, 2021, 03:40:41 PRE PODNE
brate linux niko ne podržava i ćao nisam ja reko da je loš jer je linux početak svega ali jednostavno ljudi kao što smo mi ovde nemaju potrebnu za tim
Citat> brate linux niko ne podržava
Niko ne podržava? Oh Valve je...znači...niko :D
Mnogo si mi duhovit, ima previše potrebe za tim samo je ne vidiš još ali nema veze, za sve ima vremena, gura Valve Linux jače nego bilo ko :D
(a i primeti kako svi serveri koriste Linux već godinama :o)

ČINJENICA je da je Linux, bilo koji distro (osim Gentoo-a i Debiana) veoma user friendly.
Na Archu i svim ostalim distroima sve ide 30000% brže nego na Windowsu.
Hoćeš da instaliraš nešto? Jedan klik. Ne ideš po sajtovima, ne skidaš exe, ne skipaš reklame, ne skidaš viruse..nego samo jedan klik.
Hoćeš novi library? pacman -S library library2 library3...opet nema milion sajtova i exe fajlova
Hoćeš da urediš Desktop da izgleda onako kako želiš? Tweaks / Settings, mnogo preglednije nego na Windowsu - bez bloata - kratko i jasno

Arch je najbolji zato što ide po KISS standardu (Keep It Simple, Stupid) i to je to :P
Poslednja Izmena: Avgust 22, 2021, 04:13:04 PRE PODNE od Sage

Citat: Deleted User poslato Avgust 21, 2021, 16:11:42 POSLE PODNE
Da rascistimo ovo. Prvo linux je free, ali mi zivimo u zemljama gde niko ne pita za licensu windows-a osim ako nisi neka firma (a ni tada bogami, samo pogledaju da imas sticker od windows license i dobar si). Tako da to "free" pada u vodu kao prednost.
Druga stvar, Windows 7 na 6gb ram-a radi savrseno i nebitno je sta radis posto ako ti treba ram on ce smanjiti svoj footprint do ispod 1GB. Mozda i verovatno ce neke linux distribucije raditi bolje na starijem hardveru nego windows, ali cinjenica je da ce oboje raditi tako da i ta prednost isto pada u vodu osim ako nisi neko kome su bitne performanse.

Dok jedan od razloga zasto ne bi prelazio na linux su programi i igre koji ne podrzavaju linux, a nih je da budemo iskreni vecina. Ono sto ima na linuxu jednostavno u vecini slucajeva nije dovoljno dobro kao za windows, i da budemo iskreni cak i da ima, prilagodjavati se na neku novu stvar bez potrebe i beneficija je gubljenje vremena u vecini slucajeva. Tako da sama cinjenica da nemas programe na koje si navikao ili to da moras da se mucis sa WINE da bi ih pokrenuo na linuxu je dovoljan razlog da ne prelazis na linux.

Ja sam koristio Linux Mint i Elementary OS skoro dve godine, ali sada jednostavno i da hocu ne mogu da predjem na linux a da ne zrtvujem nekim stvarima. I to su od nekih "gluposti" tipa pc igara do stvari tipa Photoshopa i Visual Studia (ne pricam o code nego community).
Linux scena je znacajno napredovala u poslednih 10tak godina, dosta stvari je postalo dostupno, cak su nvidia i amd izbacili dosta stabilne drajvere i vise nema skidanja nekih third party, compajlovanja i cuda (a to je kako je ranije radio linux), danas je to dva klika. Ali dostupnost programa i igara sa windowsa su jako limitirajuci faktor i u vecini slucajeva razlog zasto ljudi ni ne probaju linux (zasto bi neko ko igra igre svaki dan zrtvovao time samo da moze da kaze da koristi linux?).

Inace, sto se sigurnosti tice, to je relativno, daj linux nekome ko nezna da ga koristi, i napravice toliko rupa da ces moci da biras kuda ces i kako ces da upadas...
Skroz validno ali kažem da ogromne kompanije trenutno guraju Linux do te mere da trenutno neke igre sa dkvk i protonom rade bolje na Linuxu nego na Windowsu :D
Programi sam već rekao, razumem. Razumem ako nećete zbog Adobea koji traže hiljade evra godišnje da pređete na Linux. Baš razumem vaše tiho podržavanje kompanija poput Adobea, Microsfota i tih likova koji vam uništavaju živote i države :D Ono baš si kul što samo tiho sediš tu i gledaš kako te jebu dok se nego sa druge strane decenijama trudi da iako na početku sa minmalnim timom omogući sve kao FOSS - Free.

Kontam da tebi što si se malo igrao u Adobe programima i onda ćeš ceo život da radiš u Maksiju u nekom magacinu ne znači mnogo to što nećeš plaćati hiljade evra čim registruješ kompaniju i čim ozbiljnije pokušavaš nečim da se baviš, jer ko jebe FOSS. :D

p.s. FOSS je budućnost.
Poslednja Izmena: Avgust 22, 2021, 04:22:40 PRE PODNE od Sage

Citat: Sage poslato Avgust 22, 2021, 04:20:11 PRE PODNE
Skroz validno ali kažem da ogromne kompanije trenutno guraju Linux do te mere da trenutno neke igre sa dkvk i protonom rade bolje na Linuxu nego na Windowsu :D
Programi sam već rekao, razumem. Razumem ako nećete zbog Adobea koji traže hiljade evra godišnje da pređete na Linux. Baš razumem vaše tiho podržavanje kompanija poput Adobea, Microsfota i tih likova koji vam uništavaju živote i države :D Ono baš si kul što samo tiho sediš tu i gledaš kako te jebu dok se nego sa druge strane decenijama trudi da iako na početku sa minmalnim timom omogući sve kao FOSS - Free.

Kontam da tebi što si se malo igrao u Adobe programima i onda ćeš ceo život da radiš u Maksiju u nekom magacinu ne znači mnogo to što nećeš plaćati hiljade evra čim registruješ kompaniju i čim ozbiljnije pokušavaš nečim da se baviš, jer ko jebe FOSS. :D

p.s. FOSS je budućnost.
Gledaj razumem da si ti sad upao u linux svet i vidis toliko novih mogucnosti i beneficija, ali kao neko ko je koristio u svakodnevnoj upotrebi i radio svakakve tweakove za nesto sto bi na windows imao bez ikakvih podesavanja govorim sve kako jeste.
To sto govoris da trenutno velike kompanije guraju linux i slicno, nema tu leba brate moj, eno ti Ruska vlada je gurala svoju distribuciju pod nazivom Astra, sa enkripcijom i cudima, cak ni na nivou drzavnih institucija nisu presli na nju bas zbog programa kojih nema za linux, i da bi presli treba naci ljude da developuju, treba ih platiti, i treba vremena da se sve to implementira i ispegla (sto se na kraju ne isplati raditi). Ta prica da velike kompanije pocinju da guraju linux, samo da ja znam, kruzi jos od kad sam ja bio u srednjoj a verovatno i duze. Tome ima najmanje 10 godina, i jos uvek se nisu ni pomakli s mesta. Da stvarno hoce to da urade, uradili bi cas posla, posto recimo Sony koristi FreeBSD za PlayStation, i ima ogromno iskustvo sa igrama na linuxu, plus svaki engine koji podrzava PlayStation lako bi se prilagodio za Linux (Sta vise Unreal podrzava Linux pa niko ne release igre za linux a to je samo export problem).

Inace, WINE je osnova svakog programa koji pruza windows aplikacije/igre na linuxu, bio to Valve Proton, CrossOver, PlayOnLinux, GameHub ili neko sranje tipa lutrisa. Sve su to wrapperi za WINE. A WINE je daleko od toga da pruza besprekornu kompatabilnost, cak i kada namestis sve kako treba, mozes slucajno update i da ti se desi regresija performansi ako ne i svakakvi crashevi u cuda (veruj mi dozivljavao sam to i sa photoshopom i sa skyrimom, dobro nisam dobio nervni slom ponekad)

Govoris kako podrzavamo Adobe i Microsoft koji unistavaju zivote. Malo je preterano ali razumem da hoces da kazes da skupljaju podatke i prodaju onome ko plati vise, pa opet onome ko placa manje, sve dok ne prodaju koliko god puta mogu.
Samo je problem sto ti koristis linux, odes na youtube ili facebook, i imas jedan od najunikatnijih fingerprinta na internetu... :D
Takodje, ja neznam jos ljude kod nas ko je kupio Adobe ili Microsoft produkt...Uvek je sve bilo patchovano...

Jos nesto, FOSS je nenormalno napredovao poslednih godina, ali nije ni blizu da postane buducnost. Uvek ce biti kompanija koje ce praviti bolje nego open source iz prostog razloga sto ce moci da vide source i unaprede bez da doprinesu projektu radi svoje koristi.
Tako da i taj open source je vise utopija nego neka realnost. Ne kazem da nema open source projekata koji su uspeli, sta vise ima ih dosta, ali u poredjenju sa onima koji su propali ili ostali zatrpani u hrpi smeca taj broj je mizeran.

Discord: fros7y
Resavam sve HITNE probleme za samp i generalno u vezi administracije i odrzavanja servera za $$$.

Ne skriptam generalno osim ako nije neka sitnica da se napravi ili popravi.

DM na Discord pa po dogovoru. Uplate samo preko paypal ili na banku direktno. Nista western, kripto i ostala sranja.

Pokusao sam s linux-om ali nece da see remote jbg

Skino sam linux odlican je samo imam nekih poteskoca mora se dp da se pohvalimo ahah  :D