Very basic yet so useful y_iterate tutorial :D

Započeo Osamu Dazai, Avgust 24, 2019, 15:30:10 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

- YSI_Data\y_iterate -


Å ta je y_iterate?
To je još jedna od brojnih funkcija YSI paketa koja na omogućava brže pristupanje "indexima" koje mi kreiramo.



Zašto?
Zato što je brže nego korišćenje ostalih loopova, u daljem tekstu će biti objašnjeno zašto.



Kako se koristi?
Prosto je, prvo treba da kreiramo varijablu koja ima tag Iterator, ja ću u ovom primeru koristiti primer za učitavanje kuća iz baze.
[pawn]
const MAX_HOUSES = 500;
new Iterator:House<MAX_HOUSES>;[/pawn]

Sada smo kreirali iterator koji u sebi sadrži 500 mesta za nove vrednosti koje ćemo skladištiti dalje u tutorialu.

Sada treba da Init-ujemo (inicijalizujemo) taj Iterator, to uradite pre učitavanja iz baze ili gde ćete ga već koristiti :)

[pawn]public OnGameModeInit()
{
    Iter_Init(House);
    //Loading
    return 1;
}[/pawn]

Sada ću vam pokazati kako da dodate odreÄ'enu vrednost u ovom slučaju unique ID kuće u Iterator.

[pawn]stock HouseLoaded(houseid)
{
    // Ovaj kod se izvrÅ¡io kada smo učitali kuću 'houseid' iz baze.
    Iter_Add(House, houseid);
}[/pawn]
Sada smo dodali 'houseid' u Iterator House

Dobro, ali šta sada, zašto smo ga dodali?

Recimo želimo da proverimo neÅ¡to za sve kuće, Vi bi ste  verovatno uradili neÅ¡to na fazon
[pawn]for(new i = 1; i <= MAX_HOUSES) { //code }[/pawn]
i unutar ove provere bi morali dodati jos provera tipa da li je je ID kuce validan i još dosta toga u zavisnosti od DBa koji koristite tj da li kuca postoji itd;
Dok u foreach-u ne morate to raditi jer smo sigurni da kuća postoji jer je Iter_Add izvršen i foreach će pristupati samo indexima koji si dodati u njega putem te funkcije.

[pawn]foreach(new houseID : House)
{
    //Ovde ne treba nikakva provera da li kuca postoji u bazi i slicno jer smo je dodali kada smo je inicijalizovali.
    if(houseID == 69)
        break;
}[/pawn]

Brisanje vrednosti iz iteratora:

[pawn]YCMD:deletehouse(playerid, args[])
{
    //Code...
    Iter_Remove(House, id_izbrisane_kuce);
}[/pawn]

!!! PAŽNJA SADA MOLIM !!!
!!! Nikad ali nikada ne koristite Iter_Remove unutar samog foreach loop-a nego Iter_SafeRemove !!!

[pawn]native Iter_SafeRemove(Iterator:Name<>, value, &next);[/pawn]
Iterator:Name<> - Ime iteratora
value - vrednost koju brišete
&next - ovo vraća sledeći id na koji će foreach da ide, koristite i, i (i, j, k šta već budete koristili) slobodno.
Primer:
Iter_SafeRemove(Items, i, i);

[pawn]native Iter_Random(Iterator:Name<>);[/pawn]
Ova funkcija će uzeti Random vrednost iz Iteratora, na primer Players iterator je integrated u y_iterate i ako budete želeli recimo da napravite "happy ID" onda samo ovo iskoristite i dat će random igraču koji je konektovan na server nešto, mada ovde treba provera da li je igrač ulogovan ili jednostavno kreirajte iterator za ulogovane igrače.

[pawn]native Iter_Count(Iterator:Name<>);[/pawn]
Ova funkcija uzima ukupan broj već dodatih vrednosti unutar iteratora, primer:
[pawn]printf("Na serveru je kreirano %d kuća.", Iter_Count(House));[/pawn]

[pawn]native Iter_Clear(IteratorArray:Name[]<>);[/pawn]
Ova funkcija restartuje Iterator na default (brise sve vrednosti iz njega i sta je menjano od kada je inicijalizovan)

[pawn]native Iter_FastClear(IteratorArray:Name[]<>);[/pawn]
Ova funkcija direktno null-uje ceo iterator, brža je od Iter_Clear-a jer ona koristi loop.

[pawn]native Iter_Alloc(Iterator:Name<>)[/pawn]
Ova funkcija traži prazno mesto u Iteratoru i vraća ga (return-a ga).

[pawn]native Iter_Next(Iterator:Name<>, current_index)[/pawn]
Uzima sledeću vrednost iz iteratora, current_index je na primer i a ono će vratiti vrednost posle i.

[pawn]native Iter_Prev(Iterator:Name<>, current_index)[/pawn]
Suprotno od Iter_Next

[pawn]native Iter_First(Iterator:Name<>)[/pawn]
Uzima prvu vrednost iteratora.

[pawn]native Iter_End(Iterator:Name<>)[/pawn]
Uzima vrednost iza MAX_HOUSE (verujem da ovo postoji zbog jagged Array-a koji vam daje mogućnost menjanja maksimalnih elemenata array-a).

[pawn]native Iter_Last(Iterator:Name<>)[/pawn]
Uzima poslednju vrednost iteratora.

Za sve funkcije možete videti Wiki, ovo bi bilo to od osnovnih :D
My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.


My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.


Nemoj davat takve naslove temi, napisi Basic y_iterate Tutorial i tjt, napisa roman u naslovu..
Tutorijal je odlican. :)
• Website: www.vasic.dev
Web Development & Cyber Security


Citat: #THEVï¼'NNY_ poslato Avgust 24, 2019, 15:49:35 POSLE PODNE
Extraa mackenzzii :D
Hvala bebs <3

Citat: Vasic poslato Avgust 24, 2019, 15:52:57 POSLE PODNE
Nemoj davat takve naslove temi, napisi Basic y_iterate Tutorial i tjt, napisa roman u naslovu..
Tutorijal je odlican. :)
A moram malo, nece drugacije uć haha

Citat: mumitza. poslato Avgust 24, 2019, 15:57:47 POSLE PODNE
Za saferemove nisam znao, good :D
Bot.si <3
My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.

Basic jeste ali nepotpuno dosta, postoje i tzv 2d iteratori, na 2d iteratorima koristis iter init metodu da ga inicijalizujes, za ostale iteratore nema potrebe osim ako se ne koristi zeexov kompajler.

Citat: 6cadilab9 poslato Avgust 24, 2019, 16:08:30 POSLE PODNE
Basic jeste ali nepotpuno dosta, postoje i tzv 2d iteratori, na 2d iteratorima koristis iter init metodu da ga inicijalizujes, za ostale iteratore nema potrebe osim ako se ne koristi zeexov kompajler.
//Svakako sve ima ovde: https://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=571159

EDIT: Evo i ovaj https://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=570937

EDIT 2: Koristim Zeexov :D

EDIT 3: Sad mislim ne znam ni zasto otvaram sve ovo kada imas sve i jos detaljnije od kreatora inc-ova na wikipediji al eto ako neko bas toliko ne zna engleski i hoce da "skripta" bez njega evo mu ovo
Poslednja Izmena: Avgust 24, 2019, 16:14:18 POSLE PODNE od Osamu Dazai
My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.

Dobar :)

One And Only
Old Member
Since AVGUST 2013. :)
GAME OVER - SCRIPTING
SINCE 2009 - 2020

My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.


My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.

Da li je bolje tipa vozila sistem, uraditi sa iteratorima ili ne?
Moze malo objasnjenje brzine i to?

Razlika izmedju loop-a koji prolazi kroz vozila i iteratora?
Da li je mogucnost da zabaguje ovo sa Iter_Counter i Iter_FreeCount kako vec..

Ako mozes da odgovoris na sva pitanja, bio bih jako zahvalan.. :)
Ja po nacinu skriptanja vise preferiram loop pa ono voleo bih da objasnis pa da vidim sta cu :)
Hvala

One And Only
Old Member
Since AVGUST 2013. :)
GAME OVER - SCRIPTING
SINCE 2009 - 2020

Citat: LANMY.pwN poslato Avgust 25, 2019, 21:51:21 POSLE PODNE
Da li je bolje tipa vozila sistem, uraditi sa iteratorima ili ne?
Moze malo objasnjenje brzine i to?

Razlika izmedju loop-a koji prolazi kroz vozila i iteratora?
Da li je mogucnost da zabaguje ovo sa Iter_Counter i Iter_FreeCount kako vec..

Ako mozes da odgovoris na sva pitanja, bio bih jako zahvalan.. :)
Ja po nacinu skriptanja vise preferiram loop pa ono voleo bih da objasnis pa da vidim sta cu :)
Hvala
Pa pazi, sam koncept Iteratora je da brzo proÄ'eÅ¡ kroz svaki i ne pristupaÅ¡ mestima koja nisu popunjena, ne verujem da bi iÅ¡ta moglo da zabaguje ali kao Å¡to sam napisao u postu oko Iter_SafeRemove -a gde treba da se koristi, a za brzinu imaÅ¡ u temi gde sam pokazivao razliku izmeÄ'u for i foreach za bitove, razlika je 945ms

EDIT: Ipak je razlika bila  1400ms
Poslednja Izmena: Avgust 25, 2019, 22:21:04 POSLE PODNE od Osamu Dazai
My tutorials: y_inline & y_dialog, Ternary Operator, y_flooding, y_bit, samp-logger, Pawn Plus I Deo ( Dynamic Strings ), Map Zones, TextDraw Buttons, y_iterate, easyDialog, samp-plugin-timerfix
My includes: TextDraw Buttons


Respect: Bunta, Vedran, Ivan Bagarić, Itz.Yansi, Rade Ćurić (ni ja ne verujem)
Biggest respect goes to: ADRFranklin


Citat: Vodka PlayObožavam te "skriptere" koji probleme rešavaju tako što menjaju mod svaka 2 dana, tako će sigurno naučiti.
Neko im nacrta u temi Å¡ta treba uraditi, al' ne vredi nisu svi za skriptanje.