Php programiranje?

Započeo DJER1C, Novembar 20, 2018, 18:21:49 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ovako, poceo sam sa radjenjem sajtova i znam donekle da radim html i css. Ako hocete slike onoga sto sam do sada radio javite se dole, dacu bez problema. Dakle ono sto me interesuje je php: kako ga nauciti i kako funkcionise? Ako ima neko dobar da mi dole napise sta misli o svemu ovome i da mi da nekakav savet u vezi php-a.Bio bih mu zahvalan


PHP ti je server-side programski jezik, to znači da se on izvršava na serveru. Koristi se za prikupljanje podataka, kreiranje dinamičnog sadržaja itd. Php kod moze biti "ukljucen" u html kod. Da bi php funkcionisao moraš ga imati instaliranog (nije kao html/css da samo napravis datotweku i pokrenes). Jednostavan način za instalaciju je korištenje programa tipa xampp ili wamp.
PHP je jako popularan i lagan za početnike, neke od najvećih stranica tipa facebook, yahoo, wiki, google, wordpress su pisane u phpu. Facebook je čak kreirao novi programski jezik na bazi php ako se ne varam.

To je to što se tiče php nešto ukratko.

A gore si dobio link gdje ti je najlakše to naučiti.

"They have computers, and they may have other weapons of mass destruction."

Preporuka evo i ja ucim php vec nekih godinu dana.
Napravio sam gresku na pocetku, kreno sam odma sa ubacivanjem nekih sistema tipa
copy-paste mislio sam da sve znam iako logicki znam razmisljat.
Znaci slobodno pocni od osnovnog
napravi varijablu
zatim dodaj jo vrijednost zatim ubaci na to if, pa na if petlje  pa fukcnije itd itd
Te tek onda to kad savladas pocni praviti sisteme tipa slanje maila i slicno. a posle toga kreni sa MySql.
Takodje registraciju i slicno da pocnem odma da radis ne bi ti nikako preporucio jer bukvalno al bukvalno neces znat sta radis

Ocu da kazem da php nije dobar jezik da ga ucis tako sto ces editovati druge sisteme radjene u php

Citat: MEDO poslato Novembar 21, 2018, 18:15:16 POSLE PODNE
PHP ti je server-side programski jezik, to znači da se on izvršava na serveru. Koristi se za prikupljanje podataka, kreiranje dinamičnog sadržaja itd. Php kod moze biti "ukljucen" u html kod. Da bi php funkcionisao moraš ga imati instaliranog (nije kao html/css da samo napravis datotweku i pokrenes). Jednostavan način za instalaciju je korištenje programa tipa xampp ili wamp.
PHP je jako popularan i lagan za početnike, neke od najvećih stranica tipa facebook, yahoo, wiki, google, wordpress su pisane u phpu. Facebook je čak kreirao novi programski jezik na bazi php ako se ne varam.

To je to što se tiče php nešto ukratko.

A gore si dobio link gdje ti je najlakše to naučiti.
Od kad to google koristi php?
@Tema PHP cak pokrece 80% (pa i vise) sajtova. Tako da ga se isplati uciti.
On je server-side jezik tako da kako bi ga pokrenuo moras imat neki softver napravljen za to. Preporuka moja je XAMPP ali on je mene volio zafrkavat pa sam presao na EasyPHP.
Ako vec znas nesto HTML-a nece ti bit problem toliki zapocet sa PHP-om.
Neki od korisnih sajtova za php, kao i ostale jezike su ti:
- w3schools (tamo mozes naci neke primjere, quizovr i sl)
- StackOverflow (tamo mozes pitat ukoliko te nesto muci)
- FreeCodeCamp (oni imaju neke tecajeve i sl.)
Inace sry ako ova poruka ima gresaka nekih (gramatika i sl) al sam umoran pa se desi.
Sretno ti bilo sa ucenjem!

Citat: mmlinaric poslato Maj 19, 2019, 23:40:03 POSLE PODNE
Od kad to google koristi php?
@Tema PHP cak pokrece 80% (pa i vise) sajtova. Tako da ga se isplati uciti.
On je server-side jezik tako da kako bi ga pokrenuo moras imat neki softver napravljen za to. Preporuka moja je XAMPP ali on je mene volio zafrkavat pa sam presao na EasyPHP.
Ako vec znas nesto HTML-a nece ti bit problem toliki zapocet sa PHP-om.
Neki od korisnih sajtova za php, kao i ostale jezike su ti:
- w3schools (tamo mozes naci neke primjere, quizovr i sl)
- StackOverflow (tamo mozes pitat ukoliko te nesto muci)
- FreeCodeCamp (oni imaju neke tecajeve i sl.)
Inace sry ako ova poruka ima gresaka nekih (gramatika i sl) al sam umoran pa se desi.
Sretno ti bilo sa ucenjem!

Već sam ti u prošloj temi rekao da ne refreshas teme koje su stare.
Sve to što si ti napisao i ja sam već.

Po informacijama na internetu dio googlovog backenda je napisan u PHPu, zajedno sa pythonom, c++, Com, javom i jos nekim drugim jezicima.

"They have computers, and they may have other weapons of mass destruction."

Za back-end(server side) preporacujem ti koristis JS frameworks kako NodeJS SailsJS ExpressJS itd itd